NIŠ
Studenti fakulteta Univerziteta u Nišu , koji se hrane u studentskim restoranima, mogu da se pohvale da jedini u Srbiji jedu turšiju koja je pripremljena na domaći način po recepturi naših baka koja se brižljivo čuva u Studentskom centru, a koji je jedini u državi koji sam pravi zimnicu za mlade niške akademce. Pripreme su već počele, uveliko se čisti paprika, uskoro kreće i kiseljenje kupusa, a za kraj su ostavljeni kornišoni. Ove godine biće pripremljeno 25 tona zimnice za oko 6.000 studenata koji se hrane u studenstkim restoranima. Do pre godinu dana ostavljeno je i do 40 tona, ali je sada, zbog korone količina smanjena jer se ne zna tačan broj studenata koji će se hraniti u menzama, a Centru ja važno da se oni hrane zdravo, ali i da se hrana ne baca.
‘’Za naše studente pripremamo 8 vrsta zimnice, od turšije do kornišona, kupusa, šargarepe, karfiola, zelenog paradajza i feferona. Pripreme uvek počinju oko 15.septembra i traju do kraja meseca’’, kaže Slobodan Ranđelović, pomoćnik direktora Centra za ishranu.
Do ovih godina zimnica se pripremala u impozantnim količinama pa se kuhinja Studentskog centra pretvarala u malu fabriku za preradu povrća. Pakovalo se u podrumima centra i do 40 tona zimnice. Ove godine je korona učinila svoje, a zbog toga što još nije precizirano da li će studenti biti u Nišu ili će se nastava odvijati onlajn, količine su nešto manje. I opravdano, jer je rentabilnost i ušteda u Studentskom centru isto tako važna kao i zdrava hrana za studente.
‘’Ove godine ćemo spremiti 25 tona zbog male neizvesnosti oko kovida’’- potvrđuje Ranđelović. ‘’Do kraja septembra pripremimo sve, a 15. novembra zimnica odlazi na analizu koja se radi u Institutu za javno zdravlje Niš.Nakon rezultata koje dobijemo, a koji su do sada uvek bili pozitivni, počinje služenje zimnice studentima. Inače, studenti počinju da dobiju salate od zimnice oko 1.decembra i to traje do 1.marta’’.
Ranđelović dodaje da je kvalitet povrća koje se koristi za zamnicu strogo kontrolisan i po svim standardima je.
‘’Pre pripremne zimnice radi se analiza povrća i svih sirovina koje se dodaju. Moram da napomenem važnu stvar, a to je da u pripremi zimnice ne korsitimo konzervanse tako da je hrana koju nudimo studentima bezbedna što je za nas najvažnije’’- dodaje Ranđelović.
Najviše se za zimu ostavlja kiseo kupus koji koji se služi kao salata, ali se od tog istog kupusa prave i sarme tokom zimskih meseci. Inače, studenti vole da jedu turšiju, tako da nam na kraju zime ne ostane ni kilogram od pripremljene količine, kažu u Studentskom centru.
Za studente je najvažniji ukus pripremljene zimnice, a nakon podatka da ne ostane ni kilogram, zadovoljni su. Za Studentski centar je važna i ušteda novca koja se dobija pripremom zimnice na tradicionalan način. Zimnica je uskladištena u najveći špajz u Nišu koji se prostori ne 400 kvadrata.