Škola mentalne aritmetike “Malac genijalac”

LESKOVAC

Ukoliko ste na tv-u u emisiji „Super ljudi“ videli klince koji sabiraju brojeve koji izlaze izlaze po dva u sekundi, pamte boje koje se nalaze u polju 8×8 (šah tabla), onda vam je jasno šta je to škola mentalne aritmetike Malac genijalac.

Jovana Cvetković, predavač, pojašnjava da se rad mentalne aritmetike zasniva na abakusu (računaljki, što bi mi rekli), koja se koristi od davnina.
„Mi koristimo japanski program hikari koji je ceo zasnovan na abakusu. Nakon završetka rada na abakusu počinjemo rad na mentalnom računjanju, odnosno na vizuelizaciji samog abakusa. Deca sa kojom radimo su uzrasta od 4-12 godina. U tom uzrastu je najveći i najdinamičiniji razvoj dečjeg mozga. U tom periodu se razvija ogroman broj sinapsi i što ih više stimulišemo samim tim korisitmo veći kapacitet mozga, kao i obe hemisfere. U redovnom školovanju je obično desna hemisfera razvijenija, a mi pokušavamo da na ovaj način izbalansiramo njihov razvoj. Radimo matematiku i vizuelizaciju. Ali, ovo nije škola matematike, naši polaznici nisu dobri i vrhunski matematičari. Mi se, u stvari, bavimo razvojem intelektualnih veština kod dece, odnosno osnažujemo i podižemo na veći nivo sve one veštine koje oni već imaju. Tu pre svega mislim na koncentraciju, memoriju, pažnju, pamćenje, fokus, analitiku, logiku, maštu, samopouzdanje…“
Cvetkovićeva dodaje da su stvarni rezultati vidljivi već posle par meseci.
„Deca uspevaju da računaju ogorman niz brojeva, to je bukvalno niz od stotinak brojeva, gde njima u sekundi izlaze po dva broja. Brzinu njihovog računanja vizuelizacijom ne možete da postignete digitronom. Iskustvo nam već pokazuje da smo na dobrom putu, jer smo na Olimpijadi osvojili jedno prvo i jedno drugo mesto, kao i pehar za lidera generacije. S obzirom da škola u Leskovcu radi 7-8 meseci, jasno je da smo dosta napredovali.“
Školica traje dve godine, dva nivoa po 10 meseci koji traju kad i školska godina. U prvoj generaciji ima 40-ak dece kaže Jovana Cvetković i naglašava da škola Malac genijalac ima svoju onlajn platformu.
„To znači da svako dete preko svoje šifre ulazi na tu platformu, rade domaće zadatke, vežbaju, a roditelji mogu da prate njihovo postignuće, napredak, kakvi su u odnosu na druge, da li su uradili domaći… Inače, iskustva pokazuju da deca lakše savladavaju školske obaveze. Jedan dečak, po rečima njegove majke, uči pesmicu za 5-10 minuta, a ranije mu je trebalo dva sata. Ja imam i starije generacije, koje mi kažu da, npr. lekciju iz istorije uče tri puta brže, da su mnogo skoncentrisaniji na ono što rade. Deca su u suštini jako dobra, druže se bez obzira na starost i uvek sa osmehom izađu odavde.“
Nina Stojanović ima sedam godina i upravo je krenula u prvi razred. Kaže da je u školi „Malac genijalac“ mnogo lepo.
„To je zato što računamo matematiku i imamo pauze gde se igramo, pijemo vodu, i tako dalje… Stičemo strpljivost za školu, da bi znali i zapamtili šta imamo za domaći. Meni to pomaže. Ovde sam od početka i postala sam mirnija, brže računam i planiram da idem i dalje, do Nove godine, a zašto baš do tada ni sama ne znam.“
Četvorogodišnja Daša Nešić je takođe polaznik „Malca genijalca“. Redovno dolazi i najviše voli da računa, da se igra, praktično voli sve što se ovde dešavaa. Ništa joj nije teško i misli da bi i druga deca trebala da dođu da probaju.

Prati
Obavesti me o
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare