Situacija sa koronom nepovoljna, počela isplata pomoći poplavljenima

LESKOVAC

Podnoseći izveštaj o epidemiološkoj situaciji u Leskovcu na 50. sednici Gradskog štaba za vanredne situacije Aleksandra Nikolić, direktor Zavoda za javno zdravlje, ocenila je situaciju nepovoljnom, ali i zapazila da se od prethodne nedelje zapaža trend stabilizacije broja obolelih sa razlikom od 1,03%, što je rezultat vakcinacije stanovništva.

„Predlaže se više mera, a to je nastavak imunizacije na svim punktovima i angažovanje mobilnih ekipa na području ambulanti u seoskim sredinama i radnim organizacijama, kako bi se procenat obuhvata vakcinacijom povećao u što kraćem vremenskom roku, kao i nastavak poštovanja svih protivepidemijskih mera republičkog Kriznog štaba i Gradskog štaba za vanredne situacije Leskovca uz strogu kontrolu istih.“

Gradonačelnik Leskovca i komandant Gradskog štaba za vanredne situacije Goran Cvetanović pozvao je sve građane da se vakcinišu, jer je to najsigurniji način za sprečavanje širenja virusa kovid-19 i napomenuo da će građani će bez zakazivanja od 6. aprila moći da se vakcinišu u hali „Partizan“.

Nebojša Dimitrijević, direktor Opšte bolnice Leskovac, je uputio je javni apel stanovništvu da se vakciniše rekavši da u poslednjih deset dana ima više prijema nego otpusta u kovid bolnici.

„Sreća je što imamo dobru komunikaciju sa Kovid centrom u Kruševcu i Kliničkim centrom u Nišu, inače ne bismo imali mesta za sve pacijente. Važno je istaći da posle druge doze vakcine građani moraju biti oprezni do mesec i po dana i poštovati mere kako se ne bi zarazili. Imali smo 15 hospitalizovanih pacijenata posle prve i 16 posle druge doze što znači da svi moraju biti oprezni dok ne razviju antitela.“

Kriznom štabu je podnet Izveštaj komisije za procenu štete na objektima od strane Miloša Kocića, predsednika komisije. On je rekao da je komisija trenutno u postupku pozivanja stranaka iz postupka na upoznavanje sa verifikovanim zapisnikom, potpisivanje izjave o saglasnosti, nakon čega se pristupa izradi rešenja za isplatu novčane pomoći.

„Isplata pomoći na osnovu uredbe ide samo za stambene objekte, a od nas se traži da dokažemo jasnu vlasničku strukturu, kako nad parcelom tako i nad objektom. Tu imamo problema, jer se dešava da objekti i parcele nisu prenete na sadašnjeg vlasnika, nemaju rešenje o nasleđivanju, objekat se vodi na preminulog, nemaju račun u banci, pa zbog svega toga postupak ovoliko traje. Do sada smo obradili 60 objekata i izradili toliko rešenja za isplatu štete.“

Gradonačelnik Cvetanović je napomenuo da je Komisija prilikom rada na terenu obišla 250 domaćinstava u ukupno 22 mesne zajednice i radila procenu štete na ukupno 185 stambenih objekata, a za 180 je prihvaćena prijava.

„Pomoć od strane države koja će krajnjim korisnicima biti dodeljena preko Kancelarije za upravljanje javnim ulaganjima a na osnovu izveštaja naše Gradske komisije namenjena je isključivo stambenim objektima, ne i pomoćnim. Postoji ukupno pet kategorija oštećenja stambenih objekata. Prva kategorija je najmanje oštećenje objekta, tj. kategorija po kojoj je voda ušla u podrumske prostorije objekta i štetu najviše nanela na zidovima objekta stvarajući vlagu u njima. Prva kategorija je zastupljena u preko 90% domaćinstava na našoj teritoriji. Ima i objekata sa kategorijom 2, 3 i jedan podnosilac prijave štete je u kategoriji 4, a novčana pomoć u prvoj kategoriji iznosi 120.000 dinara, drugoj 200.000, trećoj 250.000, četvrtoj 350.000, i petoj 600.000, koje, nakon poplava u Leskovcu, za sada nema. Komisija je do sada izradila 60 rešenja na osnovu kojih će građanima biti isplaćeno oko sedam miliona dinara, a ukupno će za 180 objekata biti isplaćeno oko 20 miliona dinara. Prvih 60 rešenja će biti uričena građanima iz sledećih mesta: Veliko Trnjane 22, Zalužnje 6, Leskovac 6, Velika Grabovnica 5, Bobište 4, Gornji Bunibrod 4, Rudare 3, Guberevac 3, Vinarce 2, Presečina 2, Donja Jajina 2, Belanovce 1.“

Prati
Obavesti me o
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare