NIŠ
“ Rode u Srbiji više ne sleću, ministar kaže trudnice neću”, “Niko ne brine o nama osim mama”, “Sprečavate natalitet! Kakav je ovo mentalitet!”, “U našem Nišu propast se sprema, za decu para nema”, transparenti su i parole su koje su nosile mlade mame i oni koji ih podržavaju na protestu održanom u centru grada a u organizaciji inicijative “Mame su zakon”.
Ovo je drugi protest koje mlade mame organizuju u ovom gradu a cilj okupljanja je da se inicira po hitnom postupku izmena Zakona o finansijskoj podršci porodicama s decom.
Zakon o finansijskoj podršci porodici sa decom stupio je na snagu 1. jula. Ovim zakonom oštećene su majke koje rade kraće od godinu i po dana u kontinuitetu. To su mame za koje se kaže da” su nevidljive za sistem”. Novi Zakon ne ide u prilog preduzetnicama, mamama koje imaju decu mlađu od deset godina a koja su rođena kao treće i četvrto dete pre stupanja Zakona na snagu, i majke dece sa invaliditetom, preduzetnice.
Tatjana Macura, predstavnica inicijative “Mame su Zakon” i narodna poslanica kaže da su mame koje imaju manje od 18 meseci radnog staža u kontinuitetu oštećene primenom formule kojom se izračunava nadoknada po osnovu porodiljskog odsustva. Najveći broj tih žena je radilo bez nadoknade, volontiralo, neke su radile na crno, ili su dobijale umanjene zarade preko tekućih računa.
Macura je kazala da bi se hitnom izmenom spornih odredbi kratkoročno rešio problem ali dugoročno rešavanje ova vidi u zakonskoj regulativi naknade koja predviđa fiksni deo naknade za sve žene, bez obzira da li su bile vidljive za sistem pre porodiljskog odsustva , i varijabilni deo, koji bi zavisio od broja meseci radnog staža pre porodiljskog odsustva. Ona je navela da porodilje ne bi smele da imaju naknadu u fiksnom iznosu manju od republičkog proseka.
Ona je rekla da su predstavnici inicijative imali sastanak u kabinetu Slavice Đukić Dejanović, razgovarale sa njenim savetnicama i dale predlog izmene i dopune zakona kojima bi se rešio problem dugoročno.
Novi zakon, smatraju učesnice protesta ugrožavaju porodicu i direktno utiče na smanjenje nataliteta, za koji se kako kažu deklarativno izjašnjavaju , ali zakonskom rešenjima se radi upravo suprotno. Sprovođenjem novog Zakona došlo je do toga da neke porodilje mesečno primaju hiljadu , čak i manje dinara , što je degradirajuće, sramno i sigurno ne može pomoći porodici u podizanju dece. To su iznosi za koje ne mogu da se kupe proizvodi koji su namenjeni podizanju dece.
“ Radim u jednoj ordinaciju i nemam u kontinuitetu veliki radni staž jer sam volontirala godinama. Sada sam na početku trudnoće i sramno je što smo “nevidljive” za državu”, kaže jedna od budućih mama.
Na kraju protesta slomljena je “kasica prasica” sa lažnim novcem čime se jasno poslala poruka državi .
Na protestu je bilo lokalnih stranačkih lidera ali nije bilo stranačkih obeležja.