Predstavljen IPARD program Srbije u Leskovcu

LESKOVAC

Regionalna privredna komora Jablaničkog i Pčinjskog upravnog okruga i Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede organizovali su danas prezentaciju u prostorijama komore na temu „Predstavljanje mera IPARD programa Republike Srbije“ za sve zainteresovane kompanije i individualne proizvodjače.

Ovim programom, do 2020. godine, predvidjena je podrška merama ruralnog razvoja, u visini od oko 230 miliona dinara i on podrazumeva investicije u fizička sredstva na poljoprivrednim gazdinstvima ili investicije u fizičku imovinu koje se tiču prerade i marketinga poljoprivrednih proizvoda i proizvoda ribarstva, isključivo u sektorima prerade mleka, mesa, voća i povrća.

Pre svega, kako je rečeno, IPARD program ne dozvoljava preklapanje, odnosno dvostruko finansiranje, što uslovljava dodatno oslobadjanje sredstava koja su dosad lokalne samouprave izdvajale za lokalne programe ruralnog razvoja .

Iznos podsticaja se razlikuje po merama i predstavlja od 50 do 80 odsto od vrednosti investcije.

Kako je objašnjeno, maksimalni iznos podsticaja po investiciji ne može preći odredjenu granicu, pa tako u meri za podršku poljoprivrednim gazdinstvima, u sektoru voća, povrća i ostalih useva iznosi 700.000 evra, a u sektoru mleko i meso,

1 milion evra, dok se kod mere za preradu i marketing može ostvariti povraćaj i do 2 miliona evra.

Iz Privredne komore Srbije, Aleksandar Bogunović, sekretar Udruženja za biljnu proizvodnju, ističe da se specifičnost IPARD programa, za razliku od nacionalnog, nalazi upravo u znatno dužem periodu koji korisnici mera imaju od apliciranja do realizacije investicije i do povraćaja sredstava.

„Mi ovde govorimo o fondu koji se finansira iz sredstava Evropske unije. Samim tim, da biste koristili njihova sredstva, morate poštovati njihova pravila. Da biste došli do isplate sredstava u IPARD programu, kompletan proces mora biti uradjen po svim važećim pravilima i propisima koji važe ne samo u Srbiji, već se posmatraju i neki evropski standardi koji se moraju ispuniti“, kaže Bogunović.

Izmedju ostalog, tokom predavanja predstavljeni su i ostvareni rezultati, kao i predstojeće aktivnosti projekta „Smanjenje barijera za ubrzani razvoj tržišta biomase u Srbiji“, koji se finansira iz sredstava Globalnog fonda za životnu sredinu (GEF).

Predavanja o IPARD programu, organizovana su, širom Srbije, uz podršku Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP)

Prati
Obavesti me o
guest

0 Komentara
Najnoviji
Najstariji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare