LESKOVAC
Nacionalna asocijacija lečenih od raka, Udruženje obolelih od raka ‘’Hrast’’ i Udruženje za unapredjenje života ‘’Sinergija’’, organizovali su danas predavanje posvećeno savremenoj psihoonkologiji. Nakon suočenja sa bolešću, pacijentima I njihovim porodicama, najznačajnija je psihološka podrška , zbog čega povećanje broja stručnjaka u ovoj oblasti, mora biti prioritet I zdravstvene politike u Srbiji, poručeno je danas.
Posle Beograda I Novog Sada, Nalor je odlučuio da stručno predavanje na temu psihoonkološke podrške , održi i u Leskovcu, u okviru kampanje koju podržava Ministarstvo zdravlja:
– Praksa je pokazala da je onkološkim pacijentima potrebna pomoć u svim fazama bolesti: od suočavanja sa dijagnozom, preko dugotrajnog I zahtevnog lečenja, do resocijalizacije. Podrška je potrebna I obolelom I njegovoj porodici. Možda je Leskovac, za domaćina ovog važnog predavanja, preporučio rad Udruženja ‘’Hrast’’, koje okuplja osobe obolele od raka. postoji od 2o11. I mislim da je stvarno puno uradilo na pružanju adekvatne I pravovremene pomoći obolelim sugradjanima. Mi volonterski, prenoseći sopstvena iskustva, osnažujemo ljude da se suoče sa bolešću, bore I izbore za život, jer se I sa najopakijom bolešću može dostojanstveno živeti, rekla nam je Jasmina Petković, nekada I sama lečena od kancera.
Podršku obolelom najpre treba da daju najbliži članovi porodice, ali su oni najčešće zbunjeni, uplašeni I zatečeni , pa je neophodno da se, odmah po suočavanju sa istinom, pored pacijenta nadje stručnjak:
– Danas smo čuli podatak koji je zaista zabrinjavajuć. Srbija je, po broju edukovanih psihoonkologa, u odnosu na broj pacijenata, negde na nivou afričkog proseka. Na razvijenom zapadu, na deset do 3o pacijenata, imate jednog psihoonkologa, kod nas se to meri desetinama hiljada. Ti stručnjaci nikako ne mogu da daju puni doprinos, jer ih je nerealno malo, a potreba za njima ogromna.
Iako izvorno onkolog, primarijus doktor Djerdji Šarić je I psihoterapeut, a oni su, u teškim periodima života za obolele od raka, uglavnom njihovi najbolji prijatelji:
– Naš posao je jedna misija. Posao onkologe je težak jer ste stalno blizu smrti, svakodnevno se susrećete sa ljudima kojima treba da saopštite kako boluju od raka, da doživljavate zajedno sa njima suočavanje sa istinom, strahom I neizvesnošću. Istovremeno, na vama je I da ih ohrabrite, osnažite, pružite im, ne utehu, već snagu I veru da je rak vrlo često izlečiv, a da na putu do izlečenja, ne smeju pokleknuti, niti se predati.
Doktor Tamara Klikovac, klinički psiholog I sistemski porodični psihoterapeut kaže da je svaki pacijent, u trenutku kada sazna da boluje od raka, u stanju šoku, koje traži adekvatnu stručnu pomoć, kako bi se realnost prihvatila i iz sebe izvukla potrebna snaga za dugotrajnu I upornu borbu.
– Adekvatno lečenje I dobra terapija su od presudne važnosti za proces izlečenja, ali je jednako važno I duhovno stanje pacijenta. Čini mi se da su oba segmenta podjednako važna, iako nema nijednog zvaničnog istraživanja, koje bi potvrdilo da se psihički snažnije osobe procentualno češće izleče. Ipak, znamo da se ljudi često, prilikom suočavanja sa bolešću, promene, izmene životne navike, uspostave drugačiji sistem vrednosti, postave drugačije prioritete, počnu da drugačije doživljavaju I sebe I svoju okolinu. To ume da učini veliki pozitivan pomak ka izlečenju, ali se I do te faze dolazi uz podršku psihoonkologa, zbog čega su oni vrlo važni za svakog pacijenta.
Na predavanju je bilo reči I o neophodnosti prenošenja ličnih iskustava, koja su, u knjizi ‘’Oko hrasta-put do izlečenja’’, prikupile I prezentovale Zorica Menković I Jasmina Petković, članice istoimenog udruženja.