LESKOVAC
Gradsko veće Grada Leskovca složilo se sa odlukom kojom se usvaja Program mera za unapređenje uslova života lokalne zajednice za 2022. godinu na teritoriji Leskovca. Ovaj program predviđa radove na revitalizaciji atarskog puta pod nazivom “Put za crkvu“, na teritoriji katastarskih opština Bobište i Kumarevo. Ovaj put je dužine je 1.200 i širine 5 metara, a za ovu namenu je predviđeno 423.000 sa PDV-om. Prihvaćen je i predlog Programa podrške za sprovođenje poljoprivredne politike i politike ruralnog razvoja za Grad Leskovac za 2022. godinu koji će biti finansiran sa 48,7 miliona dinara. Od te sume za investicije u fizičku imovinu gazdinstava namenjeno je 46,5 miliona, za unapređenje ruralne infrastrukture i usluga, odnosno bušenje bunara 1,2 miliona, a za podršku za zaštitu geografskog porekla proizvoda miliona dinara. Za posebne podsticaje, odnosno podsticaje za promotivne aktivnosti u poljoprivredi i ruralnom razvoju namenjeno je 1,236 miliona dinara, dok je za prenete obaveze namenjeno 64.000 dinara.
„TIMK 42“ PRIKUPIO 508 PRIGOVORA ZBOG ZAGAĐENJA VAZDUHA I SVE IH PREDAO U JEDNOM DANU
Po običaju, na kraju sednice, većnici su razmatrali i žalbe i prigovore koje građani podnose Gradskoj upravi. Te žalbe se u ogromnoj većini slučajeva odbijaju, a na 49. sedinici su usvojene tri žalbe Dragice Đorđević iz Leskovca zbog ćutanja uprave Gradske uprave grada Leskovca Odeljenja za zaštitu životne sredine. Gradonačelnik Goran Cvetanović je tražio izjašnjenje zbog čega je došlo do ćutanja, a Jelena Trajković, šef Odeljenja za zaštitu životne sredine, u svom pojašnjenju je rekla da se radi o prigovorima koje je prikupljala organizacija „Tim 42“.
„To je bilo krajem novembra i nama je u jednom danu stiglo 508 prigovora građana. Uvidom u te prigovore smo primetili da su mnogi prigovori podneti od lica koja, zapravo, ne žive u našem gradu, sa netačnim adresama ili se radi o licima koja nisu potpisala takve prigovore, jer su se takve osobe javljale našem odeljenju. Mi smo odgovorili na svaki prigovor donošenjem rešenja i izvršili dostavu, ali su se neka od tih rešenja vratila, jer se radilo o licima koja jednostavno ne postoje. Inače, svi prigovori su mahom vezani za dve kategorije, jedna je da se ne vrši merenje PM čestica i da nismo ništa preduzeli po tom pitanju. Druga grupa prigovora odnosi se na zagađenje vazduha i na to kako uprava ništa nije preduzela po tom pitanju. Mi smatramo da su prigovori neosnovani iz razloga što je naše odeljenje pre svega donelo kratkoročni akcioni plan sa predviđenim merama koje će u narednom periodu biti realizovane. Svake godine donosimo program kontrole kvaliteta vazduha o čemu uredno obaveštavamo građane. Počeli smo i sa merenjem PM čestica, a svi podaci su transparentni i postavljeni su na sajt grada Leskovca.“
Što se konkretnog slučaja žalbe Dragice Đorđević tiče, Trajkovićeva kaže da se ona obratila neformalno, putem mejla.
„Mi smo joj na isti način odgovorili, smatrajući da se radi o traženju informacije. Nakon toga je gospođa nakon dva meseca uložila žalbu Gradskom veću i žalila se na ćutanje uprave. Tu žalbu je sada usvojilo Gradsko veće i naložilo nam da donesemo rešenje u roku od 15 dana kao odgovor. Njeni prigovori su bili da mi neredovno informišemo građane o stanju kvaliteta vazduha, da sa zakašnjenjem postavljamo rezultate na sajt grada… Princip je tu sledeći, vi, npr. danas uzorkujete vazduh, sutradan se on analizira u Zavodu za javno zdravlje, pa nam oni kroz dan ili dva dostave informacije. Prosto, nemoguće je istog trenutka dati informaciju nakon uzorkovanja.“