LESKOVAC
U svečanoj sali grada Leskovca podeljeni su ugovori o donaciji korisnicima HELP-ovog programa „Podrška socio-ekonomskoj stabilnosti u regionu Zapadnog Balkana 2019-2020“. Ovim programom biće podržano 30 korisnika u nameri da započnu razvoj svoje poslovne delatnosti. Podrška se ogleda u donaciji materijala ili opreme prosečne vrednosti 2.400 evra, ali i u praćenju razvoja malih biznisa. Čitav program realizuje HELP preko svojih donatorskih sredstava u okviru „Nemačke razvojne saradnje“, u iznosu od 72.000 evra, u saradnji sa Gradom Leskovcem koji kao partner ulaže 28.800 evra.
Gradonačelnik Goran Cvetanović naznačio je da su pokretanje sopstvenog biznisa i razvoj preduzetništva efikasan način da se poveća zaposlenost kako u gradu, tako i u zemlji.
„Stoga se trudimo da realizujemo što više mera, poput ove sadašnje, kako bismo ohrabrili mlade ljude. Ove godine podržane su frizerske, automehaničarske, drvno-proizvođačke, pekarske i mnoge druge delatnosti. Četiri korisnika imaju uslov da zaposle još jednog radnika, a prosek godina korisnika je 37. HELP je do sada u Leskovcu preko projekata ekonomskog osnaživanja i podržao 315 porodica, pre svega u nastojanjima da obezbede redovne izvore za sopstvene porodice, kao i jedna kooperativa. Ukupna vrednost svih realizovanih projekata do sada preko HELP-a je preko milion evra. Inače, cilj ovakvih projekata je jačanje konkuretnosti privrednih subjekata, unapređenje poslovanja, ali i stvaranje novih radnih mesta.“

Maša Bubanj, menadžer HELP-a za ekonomski razvoj, podsetila je da u okviru srpsko-nemačke saradnje ovo je sedmi projekat po redu koji HELP realizuje sa Gradom Leskovcem i uz pomoć i donatorskih sredstva Nemačke Vlade i Grada Leskovca, dodavši i činjenicu da su prilikom analize uticaja potvrđeni dobri rezultati ovog projekta, jer je 74 posto malih biznisa podržanih od 2002. godine u Srbiji i dalje aktivno.

Na podršci se zahvalila Slavica Gorčić, autolimar iz Bratmilovca, koja je preko ovog programa dobila stubnu dizalicu, CO2 aparat i pumpu za pranje automobila.
„Moj suprug se bavio još pre 30 godina ovim poslom, od 2001. sam ja to preuzela na sebe, pošto je on prestao to da radi. Interesovalo me da i ja to probam, da vidim kako izgleda kada se to radi. I tako, već punih 18 godina ja varim, farbam, radim sve one poslove koji čine auto-limarski posao. U tom smislu će mi mnogo pomoći ova podrška HELP organizacije i Grada Leskovca.“
Iako je to posao kojim se pretežno bave muškarci, Čorčićeva kaže da njoj taj posao nije težak.
„Ja radim sama, ponekad mi pomažu suprug i sin. Kad se nešto voli nije problem da se radi i nijedan posao nije sraman, barem što se mene tiče. Važno je da se radi pošteno. A i mi žene smo, ponekad, sposobnije od muškaraca, a sto posto smo pažljivije u poslu od njih.“
Па ко преживи, причаће.Пролазећи једном кроз Ваш град, пробао сам јако укусне палачинке, у Ива Небива.Следећи пут сам затражио, таксиста каже да је угасио.Био је корисник Хелпа.Ни годину дана
Срећно овим новим потписницима уговора.