LESKOVAC
Porodilište u Leskovačkoj bolnici je u anketi , u kojoj su učestvovale porodilje, dobilo prosečnu ocenu 3,34 , što ga stavlja pri samom dnu u Srbiji.
U istraživanju roditeljskog portala Bebac “Kakva su nam porodilišta” učestvovalo je ukupno 12.201 mama , medju njima i one koje su se poradjale u leskovačkom porodilištu.
Mame su usluge lekara ocenile sa 4.32 , babica sa 4.11 ali je prijem u porodilšte ocenjen sa 3.74 , podrška na porođaju sa 3.74 .
Uslovi boravka u leskovačkom porodilištu su ocenjeni sa 2.55 a dostupnost leskovačkih lekara posle porođaja ocenom 2.64 .
U leskovačkoj bolnici se nisu proslavili ni u podršci dojenju, mame su ih ocenile ocenom 2.86 .
Opšti utisak porodila je ocenjen sa 2.96 .
U kategoriji srednjih porodilišta leskovačko je zauzelo četvrto mesto ali otpozadi, što znači da ej medju najgorima u Srbiji.
Porodilje su ocenile da je najgore porodilište u niškom Kliničkom centru koje je dobilo ocenu 3,7.
Na poslenedjem mestu , u kategoriji malih porodilišta, je ono u vranjskom Zdravstvenom centru koje je dobilo ocenu 3.25
Generalno, mame iz različitih krajeva Srbije usaglasile su se da su veoma zadovoljne uslugama lekara i babica koje su dobile tokom porođaja.
U rezultatima istraživanja ocena lekara i babica istakle su se kao najviše među svim drugim aspektima na porođaju. Taj podatak je veoma ohrabrujuć i pruža veliku veru budućim mamama koje tek čeka porođaj, prenosi Bebac.
Međutim, kada su mame imale priliku da ocene dostupnost lekara i drugog osoblja nakon porođaja, podaci nam daju sasvim drugačiju, lošiju sliku. Iako se majke osećaju sigurno i zbrinuto tokom porođaja, većina njih se ne oseća tako nakon porođaja kada osim brige o sebi, treba da brinu o bebi. One su ocenile dostupnost lekara i osoblja nakon porođaja ocenama 3,21 i 3,22, što odaje značajno lošiji utisak od ocena tokom porođaja – lekari (4,32), a babice (4,21).
Pod dostupnošću osoblja i lekara se podrazumava pre svega dostupnost i jasnoća informacija koje mame dobiju o svom i zdravlju svoje bebe, mogućnošću kontakta “koža na kožu” i prvog podoja odmah nakon porođaja, ali i podrška u uspostavljanju dojenja tokom boravka u porodilištu.
Podaci u ovom istraživanju govore o tome da je svaka treća mama imala doživljaj da je nije dobila važne informacije o svom i zdravlju svoju bebe, a jedan veoma mali broj mama je imao priliku da odmah po porođaju ostvari kontakt “koža na kožu” i pokuša prvi podoj.
Nedostupnost osoblja u porodilištima u našoj zemlji, se, na žalost, održava i na najvažniji odnos između mame i bebe u prvim danima, a to je dojenje. Polovina mama u našem istraživanju izveštava da kada su stigle kući iz porodilištima i dalje nisu sasvim uspostavile dojenje (bez dodavanja dohrane) i da u porodilištima nisu dobile adekvatne savete ni podršku u vezi sa dojenjem.
Sa obzirom na to da briga o porodilji i bebi svakako nije manje značajna, i da je briga o njima u prvim danima veoma važna za psihičko i fizičko zdravlje žene, bilo bi veoma ohrabrujuće kada bi u porodilištima u Srbiji bilo dovoljno zaposlenih pa da time nijedan segment brige o mami i bebi ne bude narušen.
Pa i nije bas sve tako. Ja sam se poradjala u leskovackom porodilistu i mogu vam reci da su lekari stvarno strucni, babice vrlo deluju umirujuce prilikom porodjaja, a sestre su sve do jedne bile ljubazne. Mogu vam reci da su porodilje jako razmazene i uzasne. Higijena nula, samo mi nije jasno da li su tako bahate i prljave i kod kuce. Pale telefone i tek rodjenim bebama pustaju muziku za decu. Medju novopecenim mamama vlada veliko pomodarstvo, bezobrazluk i tvrdoglavost.
Na odeljenju imaju sestru koja krade, registrovana u policiji, ali je tamo pokriva bliska rodjaka, nije prvi put da otvara porodiljama tasne i uzima novac. Lopove nece da otpuste jer su pod zastitom i politicara i organa reda. Bruka za grad, nisu sposobni da se rese ovakvih koji ruze sliku ostalih postenih doktora.
Mojoj sestri su zamenili rezultate krvi,mislili su da su bebini,pa su na osnovu toga poceli da leče bebu,rekli mom zetu da ce beba da dobije sepsu i da ima neku bakteriju.Kada su shvatili sta su uradili,molili su moju sestru da ne tuzi doktorku i bolnicu.Djubrat.A u mom slucaju,kada sam se ja porodila i pitala babicu sta da radim,beba nece da sisa,ona mi rekla:Baci je kroz prozor.
Pamtim gorka iskustva od pre 20 godina: “tusiranje” zahvatanjem vode iz velikog lonca , preko musema na kojima je zasusena krv neke prethodne zene vam stavljaju carsaf, kako cete proci na porodjaju zavisi od poklona i novca koji vasi najblizi babici ili ostalom osoblju daju, ili rodbinske veze, sve sto vas zanima u vezi dojenja, povijanja, saznajete od iskusnijih porodilja, ne dao vam Bog da med.sestre nocu probudite, nosite razdrljane spavacice koje su vas problem ako ih umazete krvlju, nece vam dati drugu .
Steta sto tada nije bilo mobilnih telefona, ono je blagi horor .
Bonica u kompetu nije ok