Poljoprivreda: Pravi momenat za duboko oranje u voćarstvu

LESKOVAC

Duboko oranje u voćarstvu ili rigolovanje se izvodi u toku leta i to u zavisnosti od vremenskih uslova od druge dekade jula ( obično posle žetve žitarica kao pred useva ) pa tokom avgusta meseca, a najkasnije u toku septembra meseca. Duboko oranje se na lakim zemljištima izvodi bez problema ali na težim je bitan momenat to jest da li je zemljište umereno vlažno a ne previše suvo.

Ovakvim pozitivnim osobinama zemljišta za duboko oranje, su doprinele i kišne padavine u predhodnih desetak dana. Zemljište je sa dovoljno vlage za izvođenje ove teške operacije u voćarstvu. Duboko oranje podrazumeva oranje zemljišta na veću dubinu u zavisnosti od voćarske kulture, i to ako su u pitanju jagodaste voćne vrste od 30 – 40 cm, a za drvenaste kulture od 40 cm do 60 cm dubine.

Za ovu radnju je potreban jednobrazni plug i traktor sa jačom snagom. Dubokim oranjem se površinski humusno akumulativni sloj zemljišta ubacuje na veću dubinu gde će biti zona razvoja korena posađenog zasada, a na površinu okrenute plastice izbacuje zemljište sa većih dubina koje je manjeg bogatstva hranljivim elementima.

Ovom se dobija i dvostruka korist koja se ogleda i slabijem razvoju korova na površini zemljišta novo posađenog budućeg voćnjaka, kao i dubljem zaoravanju površinskog korova ( zaostalog semena ) i nemogućnost njegovog širenja već suzbijanja. Prilikom dubokog oranja se razbija i takozvani plužni đon ( zona nepropusnog ili slabo propusnog sloja stečena dugogodišnjim oranjem na istoj dubini ). Kada se izvodi ova radna operacija, obično se parcela, ore sakupljanjem od sredine parcele ka obodima ( međama ).

Duboko oranje u voćarstvu moramo odraditi stručno i ispravno, da kasnije ne bi imali problema u razvoju sa posađenim voćnim sadnicama i zasadom u razvoju i rodnosti.

Savetodavac za voćarstvo i vinogradarstvo Aleksandar Mitić

Prati
Obavesti me o
guest

0 Komentara
Najnoviji
Najstariji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare