NOVI SAD
Iz kamiona sa ozvučenjem ulicama Novog Sada danas je prošetalo oko 5.000 ljudi, koji su protestovali zbog smena na Radioteleviziji Vojvodine. Ovo je drugi skup organizovan na poziv Incijative podrži RTV, ovog puta ispred zgrade televizije. Prvi protest održan je u ponedeljak 23. maja ispred upravne zgrade RTV, kada su Upravnom odboru RTV upućeni zahtevi, ali su se oni na njih oglušili.
Jedna od smenjenih voditeljki Sanja Homa kazala je da će protesti trajati sve do ispunjenja zahteva među kojima je na pravom mestu ostavka tog i takvog Upravnog odbora RTV. Kako je Homa poručila, javna debata na početku skupa o Javnom servisu Vojvodine, morala je biti organizovana ispred zgrade televizije, pošto nije usvojen jedan od zahteva demonstranata sa prošlog okupljanja – a to je da ona bude održana upravo u okviru programa televizije.
Na javnoj debati o RTV ispred RTV, govorio je profesor beogradskog Fakuteta političkih nauka Rade Veljanovski, koji je rekao da su pravi javni servis gradjani koji su se danas okupili na protestu, a ne zgrada ispred koje se nalaze. “Nedopustivo je da se odmah nakon izbora smenjuje rukovodstvo javnog servisa, to se ne radi nigde u Evropi. Javni servis je onaj koji ima autonomiju”, ocenio je Veljanovski i dodao da u Srbiji nema medijskih sloboda ni demokratije.
Jedan od govornika bio je i novinar Vremena Teofil Pančić koji je poručio da je “Javni servis svedok, a da su smene na RTV klasični slučaj ubistva svedoka”. Inicijativu je javnim govorom na debati podržao i glumac Radoje Čupić i rekao da “moramo da očuvamo naše pravo da budemo ljudi”, tako što ćemo izaći i braniti ono što je dobro, što valja i što je kvalitetno.
Učestvovali su i aktivisti incijative “Ne da(vi)mo Beograd”, a jedan od njih, Luka Knežević Strika, rekao je da je građanima dosta nasilja i laži, i poručio da oni ne žele da žive u strahu. “Izborna pobeda se tretira kao pobeda u ratu, preuzmaju se naši gradovi i mediji i tako se ukida javnost. Tražimo istinu, a ne kontrolisanu istinu”, rekao je Knežević.
Bila je tu i podrška iz Kraljeva i predstavnici “Lokalnog fronta”, a okupljenima se obratio Vladimir Marović, koji je kazao da je RTV žrtva državnog nasilja. “Pre dvadeset godina sam šetao po Novom Sadu zbog izborne krađe, a danas šetam zbog krađe istine. Smrt fašizmu, istina narodu”, rekao je Marović.
Pored građana, na protestu su prisustvovali i članovi raznih NVO, koje su podržale inicijativu. Nosili smo transparente “Ostavke – podrži RTV”, “Neće proći”, “Ućutkuj svoje ministre, a ne nas”, “Podrži RTV”, “Dajte odmah Baletićku”, “Sloboda bez cenzure” , “Održi, podrži RTV”, “Ne damo RTV”…
Zahtevi pokreta „Podrži RTV“
Pozivajući se na istraživanja i monitoring programa Radio-televizije Vojvodine domaćih i stranih ekspertskih organizacija, odbacujemo optužbe kojima se diskredituje rad dosadašnjeg uredničkog tima vojvođanskog Javnog servisa. Smatramo to pritiskom na uređivačku politiku, što predstavlja otvoreno kršenje zakonom utvrđenog prava građana na nezavisan i profesionalan javni servis.
S obzirom na to da od v.d. rukovodstva nismo dobili obrazloženje za smene urednika i
voditelja Informativnog programa, niti dokaze za tvrdnje da RTV do sada nije ispunjavao ulogu javnog servisa, mi, zaposleni u Radio-televiziji Vojvodine, i građani, stvarni vlasnici javnog servisa, zahtevamo:
1. Neopozive ostavke kompletnog sastava Upravnog odbora Javne medijske ustanove Radio-televizije Vojvodine i poništavanje svih odluka koje je doneo aktuelni Upravni odbor. Te odluke izazvale su talas neobrazloženih smena na RTV-u i narušile poverenje građana u pokrajinski javni servis i ugrozile objektivno i nezavisno funkcionisanje;
2. Od državnih organa tražimo poštovanje nezavisnosti javnog servisa i Regulatornog tela za elektronske medije. Od Skupštine Srbije zahtevamo da u skladu sa zakonom izabere nove članove REM-a, kako bi to telo moglo da radi u punom sastavu i legitimno odlučuje o izboru novih članova upravnih odbora javnih servisa, vodeći se u tom izboru interesima građana, a ne političkih partija;
3. Zahtevamo da se novi Upravni odbor RTV-a izabere kroz transparentan i zakonit proces i da njega u budućem sastavu sačinjavaju ljudi visoke profesionalne i moralne reputacije, koji će svoj posao obavljati isključivo u skladu sa interesom građana;
4. Zahtevamo i to da se konkurs za izbor novog rukovodstva sprovede transparentno, da imena svih kandidata budu javno dostupna, kao i da se izbor sprovede u roku od mesec dana nakon isteka konkursa, uz precizna obrazloženja donesenih odluka;
5. Zahtevamo javna izvinjenja od aktuelnog rukovodstva za klevete upućene zaposlenima, koji su optuženi da su izveštavali jednostrano i da su im prilozi bili “poručivani”;
6. Od rukovodstva zahtevamo da se do kraja nedelje, u udarnom terminu, na prvom programu RTV-a, održi debata uživo „O javnom servisu na javnom servisu“, i da u njoj učestvuju predstavnici aktuelnog rukovodstva, novinari i urednici RTV-a, kao i stručnjaci za javni servis koji će govoriti o aktuelnoj situaciji u našoj kući;
7. Od međunarodne zajednice tražimo da se odredi prema zbivanjima na javnom servisu Vojvodine i da jasno saopšte svoj stav o politički motivisanim smenama i ostavkama na RTV-u.
Zaposleni na Radio-televiziji Vojvodine i građani koji su podigli glas protiv političkih pritisaka i odluka na pokrajinskom javnom servisu, neće odustati od ovih zahteva, jer je odbrana prava građana na istinito i nepristrasno informisanje naša profesionalna, zakonska i građanska obaveza.