LESKOVAC
Pavle Kostić je učenik trećeg razreda srednje Tehničke škole „Rade Metalac“ na smeru elektrotehničar računara. Nedavno je tim ove škole, kome je on bio kapiten, na takmičenju Dostignuća mladih u Kragujevcu osvojio prvu nagradu za realizaciju projekta protiv aerozagađenja na teritoriji grada Leskovca u konkurenciji koju je činilo više od 70 timova iz čitave Srbije. Sem Pavla, tim su činili Andrija Đorđević, Danilo Vučić, Marko Novković i Danilo Đokić.
„To je tim koji se stalno takmiči i stalno osvajamo nagrade. Tema je bila rešenje problema aero zagađenja. Leskovac je jedan od najzagađenijih gradova, ne samo u Srbiji, već i u svetu, gde većina ljudi ne živi u stambenim zajednicama, nego u kućama. To znači da se ta većina kao grejno telo koristi šporet, gde se prvenstveno koriste drva i ugalj, ali usput u ložionike bacaju i sve i svašta, tipa plastiku… Na taj način štede novac, ali nisu svesni koliko zagađuju životnu sredinu. Mi smo osmislili kao rešenje filter koji bi se stavljao na čunak svakog šporeta i koji bi sakupljao štetne čestice kao što su PM 10, PM 2.5, PM 1.0, kako uopšte ne bi došli u dodir sa vazduhom. To znači da kada dim prođe kroz taj filter, sve čestice bi se zadržale na njemu i kroz dimnjak bi izlazio samo čist vazduh. Pritom, filter nije jednokratan, nego dugoročan jer može da se čisti. Otprilike, čišćenje bi bilo potrebno uraditi jednom na svakih 7-9 meseci, praktično nakon jedne grejne sezone.“
Pavle kažu i da su filter povezali sa svojom strukom, odnosno elektrotehnikom i informacionim tehnologijama, dodali su senzore i mikrokontrolore.
„Ti senzori bi vizuelno i zvučno pokazivali kada je filter pun i treba da se očisti. Tu su i senzori koji bi merili kvalitet vazduha na samoj teritoriji našeg grada, kako bi smo znali da li je došlo do neke promene, odnosno poboljšanja kvaliteta vazduha tu gde su postavljeni filteri. Mi smo na takmičenju u Kragujevcu dobili 100.000 dinara koji treba da budu uloženi u proizvodnju ovih filtera. To će pokriti proizvodnju 20-ak filtera koji bi bili besplatno ugrađeni u nekom delu grada, na primer dve susedne ulice, kao eksperiment. U planu nam je da uradimo edukaciju pre i posle završetka projekta, da objasnimo ljudima zašto je važno da imaju ugrađene ove filtere. Tu bi značajnu ulogu imali i rezultati koje bi dobili o zagađenju vazduha pre i posle ugradnje. Naravno, tu ide uputstvo kako se koristi filter, kada i kako ga treba očistiti, zameniti… Čišćenje ne zahteva neku stručnost, to može svako da uradi. U planu nam je da kasnije pokrenemo i proizvodnju tih filtera.“
Preduzetnički duh kod Pavla je pokrenula profesorka engleskog jezika Marijana Antanasković.
„Ona je naš mentor i pomaže nam. Već tri godine se takmičimo na Dostignućima mladih u Srbiji, a svako takmičenje ima neku određenu temu. Mi smo, možda je neskromno, očekivali pobedu, jer smo uvek plasirani među prva tri. Pritom sam ja, kao jedini iz Leskovca u poslednjih 12 godina, bio na takmičenju Poslovnog izazova Zapadnog Balkana koje se ove godine održalo u Poreču u Hrvatskoj. Na regionalnom takmičenju u Leskovcu sam bio drugi, na nacionalnom treći, a u Poreču sam bio šesti među 80 učesnika. U principu, gledam da svuda dodam svoju struku, jer ja sam elektrotehničar, neko ko se bavi programiranjem i informacionim tehnologijama i gledam da to implementujem u preduzetništvo.“
Pvale je odličan učenik i kaže da jednostavno nema slobodnog vremena.
„Uglavnom sam zauzet 90% svog vremena, a kada nemam obaveze pokušavam da se odmorim. Nakon škole planiram da upišem Elektronski fakultet u Nišu, a da se sa strane bavim i preduzetništvom, jer sam već dobio ponudu od Dostignuća mladih da imam posao kod njih nakon završetka srednje škole.“
Učenici Tehničke škole Rade Metalac osvojili su prošle godine nagradu na takmičenju Dostignuća mladih sa projektom solarno kube. Pavle Kostić kaže da tako nešto ne postoji u svetu, a da je to kube koje služi za pečenje paprike i ajvara, ali na sunčanu energiju.
„Mi smo pekli paprike na tom solarnom kubetu, ali nismo pravili ajvar. Hteli smo da se prijavimo i za takmičenje „Izađi mi na teglu“, ali, na žalost, poklopio se termin kada se održavala i „Noć istraživača“ na kojoj smo mi učestvovali, pa nismo mogli da budemo istovremeno na dva mesta. Ali, zato ćemo probati sledeće godine da učestvujemo….“ (kraj)IS/LJS