Otvorena umetničko – interaktivna izložba pod nazivom RE – KOD

LESKOVAC

U Galeriji Narodnog muzeja u Leskovcu otvorena je umetničko – interaktivna izložba pod nazivom RE – KOD. Izložba je rezultat zajedničkog projekta Fakulteta primenjenih i Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu, dok su partneri projekta Etnografski muzej u u Beogradu i Startit centar. Uvod u izložbu sa stanovništva etnologije napravila je Slađana Rajković, muzejska savetnica, koja kaže da srpska narodna nošnja predstavlja jedan od najupečatljivijih segmenata kulturnog nasleđa Srbije.

„Njena posebnost leži u bogatoj istoriji, izrazitoj simbolici i jedinstvenoj lepoti koja je privukla pažnju mnogih istraživača, istoričara i umetnika. Tradicionalna nošnja Srbije svedoči o vekovima prenošenog znanja, učeća i narodnih verovanja koja su se prenela kroz detalje, stilove i materijale. Kultura odeće u Srbiji se razvijala pod značajnim uticajem različitih civilizacija i perioda. Ova kombinacija rezultira nošnjama koje odražavaju vizantijski uticaj kroz elegantne detalje, osmanski šarm kroz bogate vezove i austrougarsku preciznost kroz strukturu i formu. Srpska nošnja nije samo odeća, već nosi sa sobom priče i sećanja iz prošlosti, prikazujući svakodnevni život i važnost tradicije. Geografske varijacije unutar Srbije dodatno ističu jedinstvenost svake oblasti kroz specifične stilove nošnji kojs karakterišu lokalni materijali i običaji. Ovo je nova dimenzija našeg kulturnog nasleđa.“

U stručnoj recenziji mr Tamare Ognjević, istoričarke umetnosti i direktorke Artis centra u Beogradu se kaže da reotkrivanje nasleđa, reinterpretacija, rekreiranje, redizajn i afirmacija, reoblikovanje, rekontekst, rekonekcija, refleksija, rekodiranje ključne su reči projekta. Njegova naročita vrednost leži u činjenici da, podjednako domaćoj i stranoj publici, vizuelnim, atraktivnim i prijemčivim sredstvima priča kompleksnu povest tradicije i stvaralaštva u neprekinutom toku od praiskona mapiranog ornamentima osobene estetike i simboličnog značenja, do digitalne stvarnosti našeg trenutka, ukazujući na suštinu neprolaznih vrednosti u kojoj se smenjuju umetničke tehnike, majstorska veština i raznoliki materijali, dok njen inspirativni, kreativni impuls ostaje ona konstanta koja čuva identitetski kod. Kod koji se može re-kreirati i re-interpretirati, ali ne i promeniti, otuđiti ili izgubiti, jer leži u samoj genezi stvaranja.

„Izložba je zanimljiva, neuobičajena i prvenstveno je to studentska izložba“ kaže Ljiljana Petrović, autorka koncepta izložbe i redovna profesorka na Fakultetu primenjenih umetnosti.

Izložba se može pogledati do 17. januara. (kraj) IS/LJS

Prati
Obavesti me o
guest

0 Komentara
Najnoviji
Najstariji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare