Opozicija ukazuje na to da auto prevoznici ne šalju autobuse niti uređuju stajališta, vlast kaže da će jednom biti bolje

LESKOVAC

Jedna od tačaka 4. sednice Skuoštine Grada Leskovca ticala se određivanja linija u gradskom i prigradskom prevozu putnika. Andrija Atanasković, šef Odeljenja za komunalno-stambene poslove poslove, saobraćaj i infrastrukturu, obrazlažući predlog odluke je podsetio da je počela realizacija javno-privatnog partnerstva, gde je grupi prevoznika poveren gradski i prigradski saobraćaja.

„U koncesiji je bilo 30 linija kao predlog, a u ovoj odluci ih je 54, što povećava i broj ukupnih pređenih kilometara. Mi smo se trudili da imamo veći broj polazaka, linija, ali i da prevoz dođe u svako naseljeno mesto na teritoriji Leskovca gde to dozvoljava putna infrastruktura.“

Nenad Stojković (Za Leskovac – ZAJEDNO) podseća da mu je rečeno da u selo Babičko tri puta ide prevoz.

„Proverio sam i kako su mi rekli, početkom septembra je išao 2-3 puta, pa ga nema dva dana. Predsednik Saveta mesne zajednice nikada nije pozvao, uputio zahtev da se požali da nema prevoza…“

Nebojša Cakić (Za Leskovac – ZAJEDNO) optužio je vlast da na ovaj način pljačka građane.

„Davanje ovakve koncesije na 20 godina je čist korupcijski proces vredan četiri milijarde dinara. Jedini razlog zašto je ovaj posao sklopljen je korupcija. Pre javno-privatnog partnerstva su isti prevoznici vršili prevoz na opšte pritužbe i nezadovoljstvo građana. Rečeno je kada se napravi koncesija biće mnogo bolje, a svedoci smo da pritužbe pristižu svakodnevno. Jedina razlika je što sada, i kad ne funkcioniše prevoz, pare se slivaju kod prevoznika. Nema veze da lči ide autobus, da li se neko vozi u njemu, pare iz budžeta idu kod prevoznika. Pre dva ili tri meseca smo sklopili ugovor, a nakon dva meseca povećavamo broj linija za 60%, a pređenu kilometražu za skoro 50%? To znači da će prevoznici radili ili ne radili uzimati novac građana, što se vidi na osnovu ugovora. U jednom delu ugovora stoji da će se naknada prevozniku isplaćivati u vidu mesečnog transfera za lica koja na osnovu odluke grada imaju pravo na besplatan prevoz. Znači, bez obzira da li se vozite ili ne, da li je autobus otišao ili ne, napraviće se mesečna faktura, a da li će biti usluge ili ne, nije bitno. Pa ko je spreman da plaća usluge koje se ne vrše i za mene je to dokaz da je ovo korupcijaški ugovor. I to će važiti narednih 20 godina.“

Bojana Stefanović (Srbija Centar) rekla je da na papiru sve lepo stoji, ali upitala i da li kvantitet znači i kvalitet.

„Mislim da bi trebalo, kao kad je postojao „Jugekspres“ da imamo i gradske linije, jer su na ovaj način diskriminisani građani užeg jezgra grada u odnosu na ostale. Čujemo da se neki prevoznici pravdaju manjkom autobusa, te zbog toga kasne ili ne izlaze na linije, a pitam i šta je sa autobuskim stajalištima, koja su na pravi način obeležena i gde su istaknute linije i polasci? To je trebalo uraditi pre početka procesa rada. Mnogi prosvetni radnici su kupili mesečne karte i doveli sebe u poziciju da sada moraju da o svom trošku idu na posao, jer nema autobuskog prevoza.“

Nenad Zdravković (Za Leskovac – ZAJEDNO) ukazao je na loše upisan redosled stanica na pojedinim linijama i tražio da se to izmeni.

„Trebalo je sa prevoznicima, kada im ističe ugovor, ne sklapati nove ugovore jer su loše radili. Ali, neko to nije želeo, nego je čak omogućio istim prevoznicima da narednih 20 godina to rade! Šta ćemo za pet, deset godina ako se promeni vrsta prevoza, ako država propiše da bude prevoz na struju, dodeli neke subvencije za autobuse… Prevoznici imaju ugovor, što bi nešto menjali…“

Milan Stevanović (Narodni pokret Srbije) je upitao šta se dobilo ovom koncesijom.

„Ljudi koji rade u trećoj smeni stižu na posao pet minuta pre početka smene, jer autobus prvo ide na gradsku autobusku stanicu, pa onda u određeno mesto, pa tek onda ispred firme… U jednoj školi đaci moraju da izađu pre kraja nastave, jer posle sedmog časa više nemaju prevoz, pa moraju da napuste nastavu ranije… Ovde su nam pričane bajke o klimatizovanim autobusima, gps sistemu… U stvari, malo malo, pa se neki autobus pokvari. Dobili su posao na 20 godina, a ništa nisu unapredili. Mi za ova tri meseca nismo dobili ni jedno izgrađeno autobusko stajalište. Jajina, Šišince, Kukulovce, odakle ja dolazim, nema ni jedno izgrađeno stajalište, ide loše vreme… Da li neko uopšte misli o tome?“

Gradonačelnik Goran Cvetanović pojašnjava da su, u odnosu na raniji period, samo dva prevoznika ista, „Jugotrans“ i „Frenki“.

„Bilo je šest ili sedam prevoznika, među njima nikada nije bio „Kanis“ koji je sada na tenderu dobio posao. Dalje, oni mogu da voze koliko hoće, a povećan je broj linija, ali maksimum koji mogu da dobiju od grada je 200 miliona dinara bez PDV-a.. Period inplementacije je šest meseci, siguran sam da će prevoznici morati da otklone sve nedostatke.“

Saša Sojanović (Demokratska stranka) je pohvalio povećanje broja polazaka i linija, ali i ukazao na veću potrebu kontrole saobraćajne policije.

„Primećeno je da nema dogovorenog broja polazaka, ima smanjenja, pogotovu polasci subotom i nedeljom. Moramo da nađemo mehanizam kontrole i da to bude neka buduća dopuna ove odluke, da se zna tačni kazneni sistem za svako otkazivanje polaska, posebno subotom i nedeljom. Ne znam zašto smo nekom poklonili poverenje na 20 godina, ako mi za tri meseca nismo uspeli da otklonimo probleme sa kvarovima i nedostatkom autobusa. Dešavalo se da deci kažu da nemaju prevoz i da zovu roditelje da dođu po njih.“

Mirjana Perišić (Za Leskovac – ZAJEDNO) navela je primer iz sopstvene prakse.

„Imam učenike koji nikada ne prisustvuju nekom času. Možemo da napravimo registar dece iz kojih delova dolaze i u koju školu idu, kako bi se ispratili termini koji odgovaraju sa školskom nastavom i bili redovni na časovima.

Nenad Mitrović (Za Leskovac – ZAJEDNO) ukazuje da su neke linije dobile 20, neke 30 polazaka, a ima kružna linija sa 32 polaska sa devet stajališta.

„Ne kažem da ne treba ljudima, ali za Babičko je registrovano 17 linija. Pitam koliko je do tamo stvarno otišlo? Ovo nije dobra organizacija, školsku upravu je trebalo još pre početka kontaktirati i napraviti dogovor sa direktorima da se dostavi spisak svih učenika kako bi se uskladilo vreme polaska. Mesna zajednica u Kumaluku nema nijedan prevoz, jer autobus ne može da prođe pored cigalne. Ima i tu dece koja idu u školu, a njima smo omogućili besplatan prevoz, a oni idu dva kilometra pešice. Nisam video da li neki autobus ima onu pokretnu rampu za osobe sa invaliditetom.“

Mitrović je upitao i kako će grad zaštiti domaće prevoznike od onih koji su sa teritorije drugih gradova i koriste leskovačka stajališta za prevoz putnika.

Nebojša Cakić (Za Leskovac – ZAJEDNO) kaže da su puni mediji navoda kako prevoz ne funkcioniše.

„Ovde nikako da dobijemo odgovor zbog čega je tako, ili koliko je prevoza dogovoreno, koliko ih je otišlo, ima li boljih autobusa, ima li uređenih stajališta i zašto ne… Ali, do kraja godine biće isplaćeno još 74 miliona za gradski i prigradski prevoz, ovakav kakav je. da li neko može da poveruje da će u Babičko dnevno da ide 17 prevoza? Toliko sigurno nije potrebno, pa pitam zašto je toliko dogovoreno?“

U svom odgovoru Andrija Atanasković je rekao da se međumesni prevoz i stajališta uređuje preko Privredne komore ministarstvo.

„Predsednik MZ Babičko stalno, od aprila, zove i traži prevoz i javno se zahvalio na tome. Ako to nije tako, neka neko podnese prijavu, istražiće se da li prevoz ide do tamo ili ne. Što se tiče stajališta, prema ugovoru to treba da odrade prevoznici. Tačno je da nijedno stajalište nije sređeno, ali oni imaju rok od šest meseci da to urade. Ako to ne urade, to će se prezentovati skupštini na dalje odlučivanje. Sankcije su predviđene i definisane su ugovorom. Za nepolazak u gradskom saobraćaju je 500, a u prigradskom 2000 dinara. Predviđene su znantno veće kaznene odredbe uz prijavu koju prosleđujemo nadležnom odeljenju za inspekcijske poslove. Koncesija je data na 20 godina po Zakonu o javno-privatnom partnerstvu, gde je minimum pet godina. Odlučeno je da taj period bude 20 zbog sigurnosti i grada i koncesionara. Autobuska stajališta koja se koriste su u upotrebi od 2013. godine i postoji odluka o tome. Uticaj javno-privatnog partnerstva se vidi i u poslovanju Gradske autobuske stanice, koja ima povećani broj prijema, od 380 na 482 i posluje pozitivno u ovom kvartalu. Prevoznici su u obavezi da imaju rezervni autobus, zbog eventualnih kvarova koji mora odmah da se pošalje. Do sada smo imali samo jednu prijavu iz Turekovca, utvrđeno je da zbog Orio projekta autobus nije mogao da saobraća. Napise iz medija ja lično proveravam i zovem da saznam o čemu se radi. U prvom mesecu broj izdatih subvencionih karata je 2833, u drugom 1884, znači izdato je skoro 5000 karata, a pređeno je mesečno 185.725 kilometara. U toku je ugradnja GPS uređaja, to je malo duža procedura s obzirom na broj vozila, kojih ima 42, a ugovorom je predviđeno 38.“

Atanasković je dodao i da je Vranje plaća istu sumu kao i Leskovac, ali za duplo manji vremenski period.

„Za deset godina oni su izdvojili četiri milijadre. U Nišu se po kilometru plaća 215 dinara, a u Kragujevcu 255. Mi imamo jedan od najpovoljnijih ugovora u Srbiji.“

Nenad Mitrović (Za Leskovac – ZAJEDNO) podseća da građani iz Kumalaku imaju dva kilometara da idu pešice, ali zato imamo 22 linije do Brijanja…

„Pa mi do Niša nemamo toliko polazaka… Što se tiče Gradske autobuske stanice, pa đaci su prvih nedelju dana morala da plaćaju peronsku kartu, jer smo se loše organizovali. Kako će međumesni prevoznik kao što je „Niš ekspres“ koristiti stajališta? On ima pravo da stane samo na stanicama GAS-a, Pečenjevca ili Brestovca. Čak i „Sigma“, recimo, ne bi trebalo da koristi gradska stajališta. Moramo da zaštitimo naše prevoznike od drugih, da ne bi poskupljivao prevoiz zbog gubljenja putnika.“

Nenad Zdravković (Za Leskovac – ZAJEDNO) smatra da nije dobijen odgovor na nijedno pitanje.

„Stavili ste 18 polazaka za Grajevce! Pa ako se to desi lično ću da vučem autobus do tamo. Zašto ima ovoliko polazaka? Da bi neko uzeo procenat…“

Gradonačelnik Goran Cvetanović smatra da je napravljen dobar posao, ali i da u svakoj školi postoje učenici koji ne mogu da dođu na nastavu, te treba izvršiti reviziju.

„Ako je 17 polazaka za Grajevce mnogo, može se smanjiti, a negde povećati…“ (kraj) IS/LJS

Prati
Obavesti me o
guest

0 Komentara
Najnoviji
Najstariji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare