NIŠ
“ Ako čovek ne uništi rat, rat će uništiti čoveka! Srpska stradanja nikada nećemo zaboraviti, ali ih nikada više nećemo ponoviti”, rekao je sinoć u Gradskoj kući gradonačelnik Niša Darko Bulatović na svečanom prijemu koji je priređen povodom stogodišnjice oslobođenja Niša u Prvom svetskom ratu. Tom prilikom on je poručio da ”Istorija se ne sme zaboraviti, jer, ko istoriju zaboravi osuđen je da je ponovi”.
Među zvanicama na prijemu bili su predtsavnici Vojske Srbije, policije, službi bezbednosti, predsednici gradskih opština , Vladika Niški gospodin Arsenije, , Kolo srpskih sestara i udruženja koja neguju tradiciju oslobodilačkih ratova i sećanje na slavne pretke, oslobodioce, kao i udruženja koja okupljaju njihove potomke.
Gradonačelnik je kazao da moramo da pamtimo našu prošlost, tradiciju i identitet . temelje ma kojima počiva savremeni Niš i život u njemu.
“ Sto godina je prošlo od kada su trupe Prve srpske armije 9. Oktobra 1918. Godine otpočele operaciju oslobađanja Niša. Konačno 12. Oktobra 1918. Godine, pod komandom vojvode Petra bojovića srpska vojska herojski prodire u okupirani Niš i donosi najveće blago jednog naroda , slobodu. Pored života, sloboda je najsvetiji dar koji je ćoveku dat. Nema moćnije ljubavi od one koja sopstveni život žrtvuj za drugoga, za otadžbinu , pokolenja koja dolaze. Zato , da se u srpskom narodu nikada ne zaboravi Petar Bojević, Stepa Stepanović, Živojin Mišić, srpski vojnik i srpski seljak, srpski narod koji je nedužan stradao”, kazao je gradonačelnik Bulatović u osvom obraćanju gostima prijema.
On je podsetio na reči maršala Francuske i počasnog vojvodu Srpske vojske Luja Franše D’e Perea koji je o srpskim vojnicima koji su doživeli Albansku golgotu kazao “Samo je srpski vojnik mogao da izvede ovo ratno čudo. Slabo hranjen ali visokog morala, i pun osećanja dužnosti, htrabar i retko istrajan u neperekidnim marševima i borbama nadirao je pun pouzdanja i uspeha”
Bulatović je podsetio da je Niš u vihoru Prvog svetskog rata imao posebno mesto. Bio je ratna prestonica Srbije, rodni grad Jugoslavije i grad u kome se pisala istorija za čitav srpski narod.
Te su godine, kako je Bulatović kazao, godine bola i ponosa a grad u kome caruje smrt.
On je rekao da “Slavna prošlost uči našu decu koliko vredi sloboda ovog grada. Pokazujuči im krvavu cenu po kojoj su ih njihovi preci otkupili” , i dodao “da žrtvu niških osloboditelja moramo da nosimo kao odgovornost prema našem gradu, koji su nam preci dostojno u amanet ostavili. “Sačuvali smo ponos i dostojanstvo srpskog imena, jedan grad i jedna mala zemlja na Balkanu ostali su i danas nepokorena teritorija nepokornih ljudi!
O događajima koji su prethodili 12. oktobru 1918. i danu oslobođenja Niša i Srbije, govorio je istoričar Nikola Arsić.
U kulturnom delu prijema nastupili su Vokalni sastav Konstantin, gudački kvartet Simfonijskog orkestra u Nišu i glumac niškog Narodnog pozorišta Miroslav Jović koji je recitovao stihove “Plave grobnice”.
U Gradskoj kući priređena je i izložba fotografija posvećena Oslobođenju Niša koju su pripremili Narodni muzej, Istorijski arhiv i Narodna biblioteka Niša. Izložba će biti postavljena u Gradskoj kući sedam dana. Među najznačajnijom fotografijom je kopija telegrama kojim je Austro –Ugarska objavila rat Srbiji 1914. Godine.