Odeljenje za javne nabavke se seli u Centar za ekonomiku domaćinstva, privatna firma kupila prostorije “Graditelja”

LESKOVAC

Gradonačelnik Goran Cvetanović nastavio je sa obilaskom javnih preduzeća posetivši Odeljenje za javne nabavke pri Gradskoj upravi Grada Leskovca. On je ovom prilikom rekao da je ovo odljenje u 2022. godini godini sprovelo 132 postupka javnih nabavki, među kojima su i nabavka za angažovanje nadzornog organa za radove koji se trenutno izvode u Opštoj bolnici u vrednosti od 45 miliona dinara, kao i za samo izvođenje radova na rekonstrukciji unutrašnjosti bolnice – 38 miliona evra, zatim nabavke u iznosu od 12 miliona dinara za dečja auto-sedišta i za dečje paketiće, kao i nabavke za rekonstrukciju i sanaciju objekata škola, sistema grejanja, izgradnju ograda, sanacija sanitarnih čvorova…

„Sa paketima pomoći za penzionere i socijalno ugrožene nastavljamo i ove godine. Već sam najavio da ćemo u tekućoj godini, kao i u narednim godinama, to raditi dva puta godišnje, jer želimo da na taj način našim sugrađanima pružimo simboličnu podršku. Što se tiče nabavki koje su u vezi sa većim infrastrukturnim projektima pomenuću nabavku za tehničkog konsultanta na ORIO projektu – 24 miliona, i izvođenje radova na ovom projektu sa impozantnom cifrom od preko 2 milijarde, zatim nabavku za početak rekonstrukcije Dečjeg dispanzera sa preko 650 miliona dinara i škole u Predejanu, kao i nabavku za rekonstrukciju Osmospratnice sa oko 100 miliona dinara. Ove godine nas očekuje i poveravanje obavljanja komunalne delatnosti linijskog prevoza u gradskom i prigradskom saobraćaju na teritoriji grada Leskovca putem javnog privatnog partnerstva, gde ćemo putem subvencija obezbediti besplatan prevoz za određene kategorije stanovništva“.

Odeljenje za javne nabavke već 17 godina koristi prostorije u zgradi „Graditelja“, koje nisu u idealnom stanju, pa se očekuje da se uskoro preseli u nekadašnje prostorije Centra za ekonomiku domaćinstva. Cvetanović kaže da je grad plaćao zakup prostorija, ali da, s obzirom da je to kupila neka privanta firma, očekuje se preseljenje.

„Nekadašnje prostorije Centra za ekonomiku domaćinstva smo mi kao grad dali državi, ali ćemo probati da jedan deo preuzmemo.“

Zoran Novaković, šef Odeljenja za javne nabavke, kaže da ova služba funkcioniše sa 16 uposljenika.

„Od tog broja dva su sa srednjom stručnom spremom, dva sa višom i 12 sa visokom stručnom spremom. Od 12 zaposlenih sa fakultetom, 11 je položilo, odnosno dobilo sertifikat službenika Odeljenja za javna nabavke. Posla iz godine u godinu imamo sve više. Prošle godine smo imali 132 nabavke, a ove, do sada, tačnije do kraja ovog meseca, imaćemo između 35-40 nabavki, što znači da ćemo, ako se nastavi ovim tempom, imati skoro duplo više nego prošle godine. Za poslednjiih 10 godina imali smo 28 zahteva za zaštitu prava, odnosno žalbe ponuđača. Od toga je 25 zahteva/žalbi su od strane Republičke komisije za zaštitu prava odbijene, a tri su delimično usvojene i naloženo nam je da ponovo iskontrolišemo neka dokumenta ili da potražimo neke dokaze. Najvažnije je to da nam do sad nijednom nije poništen postupak od Republičke komisije, a to poništenje znači da se sve pokreće od početka, nova konkursna dokumentacija, novo otvaranje, nova odluka o dodeli ugovora. Razlika između procenjene vrednosti, tj. početne vrednosti nabavke i ugovorene završne vrednosti, je ušteda, ali za nas ovde su to neutrošena sredstva, koja ostaju u budžetu grada. Za poslednjih 10 godina smo ostavili u budžetu više od 700 miliona.“

Novaković je rekao da se u ovoj godini očekuje izmena i dopuna zakona sa kojima rade.

„Predlozi izmena se odnose na zelene ekološke nabavke koje su do sada bile zastupljene kao mogućnost, ali će sada biti obaveza. Nabavke na koje se ne primenjuje zakon od ove godine će biti objavljivane i na portalu, a do sada su bile objavljivane samo na sajtu Grada Leskovca. Biće kao predlog i jedinstvena baza podataka o nalazima kontrole kvaliteta izvršenog posla sklopljenog u okviru javne nabavke u Srbiji. U suštini, ovo je kontrola ponuđača koji su dobili na tenderu, a sa kojima naručioci imaju problema ili su kršili zakon. U Nemačkoj je to urađeno u julu mesecu prošle godine i uveli su rigorozne mere, gde teži prekršaj sankcionišu zabranom učešća na tenderu do pet godina, a lakše do tri, s tim što postoji i „samočišćenje“, gde kroz silna dokazivanja da je određena firma promenila radnike koji su izazvali štetu, isplatila nadoknadu, može da se vrati na učešće na tenderu. Četvrti predlog potiče od EU i svih relevantnih institucija i tiče se toga da treba pojačati socijalno-inkluzivne nabavke, tzv. rezervisane nabavke. Pravo učešća bi imali samo ponuđači koji u svojoj firmi zapošljavaju ljude sa invaliditetom ili posebnim potrebama.“

Novaković je pobrojao i neke od nabavki koje ovo odeljenje očekuju i među kojima su i nabavka Osnovnu školu u Predejanu, Dečiji dispanzer, rekonstrukcija Osmospratnice, dečiji vrtić „Snežana“ u Grdelici, vrtić u Bratmilovcu, hram Svetog Simeona Mirotočivog, za završne radove ograde i parterno uređenje crkve, drveni i kameni mobilijar.

Prati
Obavesti me o
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare