Niš : Od lidera do luzera u institucionalnoj borbi protiv korupcije u lokalu

NIŠ

Iako je Niš godinama unazad bio lider u insitucionalnoj borbi protiv  korupcije na lokalnom nivou, a niški Lokalni antikorupcijski forum (LAF) je u Modelu LAP-a naveden kao obrazac za osnivanje i rad svih budućih lokalnih  antikorupcijskih tela u Srbiji, donošenje niškog LAP-a danas kasni više od godinu dana. U međuvremenu “ Niš je od vodećeg u borbi protiv korupcije na lokalu, od modela postao „ zamrznut“ po tom pitanju – čulo se na tribini „Borba protiv korupcije u gradovima i opštinama  Srbije“, koja je organizovana u Nišu.  Članovi LAFA su kolektivno podneli ostavku u radno telo grada Niša koje je trebalo da donese novi lokalni antikorupcijski plan a svi ćute  – vlast, nevladin sektor, mediji.

Organizatori ovog antikorupcijskog skupa su Biro za društvena istraživanja  (BIRODI) i Centar za integritet (Niš).

U okviru pogravlja 23 Pregovora sa Evropskom unijom Srbija se obavezala da napravi mehanizme za borbu protiv korupcije na lokalnom nivou.

„Da bi se to dešavalo jako je bitno da proces koji je započet u Nišu pre pet godina , a na žalost ovde negde stao baš u Nišu , bude malo pospešen. Ono što je naša ideja je da vidimo kakvo je stanje u drugim gradovima i šta je to što dovodi do toga da je u Nišu faktički stao proces, odnosno , da grad koji je bio simbol od čijeg modela je država Srbija, odnosno Agencija za borbu protiv korupcije napravila model za sve druge gradove , sada upala u jednu paradoksalnu situaciju da se u njemu taj proces ne dešava“ rekao je Zoran Gavrilović iz Biroa za društvena istraživanj, jedan od organizatora tribine.

On je, predstavljajući godišnji  izveštaj o borbi protiv korupcije na lokalnom nivou, rekao da u Srbiji imamo jednu paradoksalnu situaciju da je sada Sombor grad koji je postao primer dobrog sistema za borbu protiv korupcije , bar u onom delu kako je napravljen .

“Niš je u zamrznutom stanju. Nije mnogo bolje ni u drugim mestima. Racimo , u Leskovcu je lokalna samouprava donela lokalni plan za borbu protiv korupcije .  Analiza tog plana pokazuje da on ima nedostatke u delu mera koji se odnose na privatna i javna partnerstva , javne nabavke , nisu ugrađeni odnosno nisu prihvaćeni. Oni su tamo krenuli u formiranje komisija koji treba da izaberu članove LAFa , međutim to stoji“ rekao je Gavrilović.

Generalno, proces izrade lokalnih planova za borbu protiv korupcije jako loše ide. Od 145 lokalnih samouprava koje su obveznici modela za borbu protiv korupcije samo deset je završilo proces, s tim što i ti gradovi koji su završili u većoj ili manjoj meri su to napravili suprotno modelu Agencije za bornu protiv korupcije.

„ Stanje je veoma loše. I ono što je naš cilj u narednom periodu, kao organizacije koja  je inicirala taj proces, je da probamo da nekako da taj proces aktiviramo, da stimulišemo lokalne samouprave da rade na tome,“ rekao je Gavrilović .

Prvi put ove godine u izveštaju Evropske komisije navedeno je da borba protiv korupcije na lokalnom nivou  u Srbiji ne funkcioniše.

„Ovo je sada deo EU prioriteta Srbije, jednako kao i Kosovo. Poglavlje 23 , borba protiv korupcije, vladavina prava jeste ključna za evrointegracije Srbije . Ovo je deo toga i mislim da lokalne samouprave treba da se što pre late posla. Neće biti gledanja kroz prste,“ poručio je Zoran Gavrilović.

Zorica Miladinović kordinatorka Lokanog antikorupcijskog foruma u ostavci  rekla je na tribini da treba da se pokloni pažnja takozvanom „ slučaju Niš“. Kako je kazala „Niš je nekada lider u institucionalnoj borbi protiv korupcije na lokalu a sada je luzer u toj borbi“ .

„Mi smo među prvim gradovima u Srbiji usvojili Lokalni plan za borbu protiv korupcije . Krajem 2013. godine formirali smo LAF koji je bio jedino funkciolalno lokalno antikorupcijsko telo. Primer Niša i niškog Lafa je ušao u model Lokalnog antikorupcijskog plana koji je izradila Agencija za borbu protiv korupcje kao pozitivan primer koji drugi gradovi i lokalne samouprave u Srbiji treba da slede. Sada smo došli u situaciju da naš novi Lokalni antikorupcijski plan kasni više od godinu dana , da je proces donošenja tog plana potpuno zamro,  mrtav je“,  rekla je Zorica Miladinović , koordinatorka LAF Niš u ostavci.

Postojeći nacrt nije usaglašen, a o lokalnom antikorupcijskom forumu ne može se  govoriti „ jer on nije ni na vidiku“

Miladinović se osvrnula dešavanja koja su dovela do toga da članovu LAFA podnesu ostavku u radno telo grada i zaključila

„ Nakon devet meseci našeg učešća u radnom timu za donošenje Lokalnog antikorupcijskog plana moj jedini zaključak može da bude da nije bilo političke volje od strane lokalne samouprave da donesemo kvalitetan LAPi da formiramo nezavisno lokalno antikorupcijsko telo kakav je bio LAF . Oni su želeli da se model Agencije primenjuje selektivno i to na način koji odgovara funkcionerima, odnosno lokalnoj samoupravi a to nije suština modela . Suština modela je napraviti što kvalitetniji plan , što nezavisnije telo i zaista doprineti institucionalnoj borbi protiv korupcije”.

Šta činiti dalje postavlja se pitanje na koje koordinatorka u ostavci kaže:

„To niko ne zna . Mi smo u junu  podneli kolektivno ostavku u tom radnom telu za donošenje budućeg lokalnog antikorupcijskog plana . Svih sedam predstavnika LAFa u tom telu. Obavestili smo Agenciju za borbu protiv korupcije, Svet za borbu protiv korupcije , Komisiju Evropske unije u Srbiji, OEBS i druge međunarodne organizacije koje se bave ovom temom. Prenosimo naše iskustvo ovako javno gde god možemo ali suštinski novi proces donošenja novog antikorupcijskog plana mora da pokrene grad Niš. Tako piše u modelu. Ne možemo da ga pokrenemo mi”

Gradsko veće nije našlo za shodno da o tome donese rešenje tako da suštinski nismo u LAFu a formalno pravo još uvek jesmo jer ovaj organ grada više od godinu dana ne donosi takvo rešenje

Gradsko antikorupcijsko telo je imalo 19 članova. Lokalna samouprava je imala osam predstavnika , među njima su gradonačelnik, zamenik gradonačelnika , predsednik Skupštine, sekretarka Gradskog veća; sedam iz LAFa , jedan predstavnik medija koji je takođe podneo ostavku, jedan predstavnik Univerziteta i predstavnici dve nevladine organizacije – Nacionalna koalicija za decentralizaciju i Protekta koje su ostale u tom timu.

„ Sad su ostali samo predstavnici grada i dve nevladine organizacije i predstavnik Univerziteta koji se nikad nije uključio u rad tela“

Dr Vesna Crnogorac, upravnica Centra za integritet , koja je bila i moderator Tribine osvrnula se na potpunu nezainteresovanost , kako je kazala “apatiju svih” i vlasti, radnog tela i građana.

„Kada smo poslali taj mail sa precizno napisanim obrazloženjem zašto podnosimo ostavku a poslali smo ga svima, niko na njega  nije reagovao, nije odgovorio ništa. Nismo mnogo očekivali od lokalne samouprave, od funkcionera koji su članovi,  ali smo se ponadali da će odreagovati drugi članovi koji nisu funkconeri i koje nije preložio grad . Pitam se kako je to moguće, da niko već četiri meseca to stoji tako“ Ona je prozvala i medije koji , osim nekoliko izuzetaka,  ni jedan o tome ne izveštava.

Ona je sa žaljenjem i kao primer netainteresovanosti vlasti za ono što se dešava pomenulo i nedavni tragični sluča kada se otac četvoro dece, raseljeno lice sa Kosova ubio jer su mu isključili struju.

 „Vlast ne želi da se bori protiv korupcije jer se njima korupcija isplati vlast i korupcija je prirodna zajednica Ali meni je problem kako se izboriti sa ljudskom apatijom i pomirenošću da je korupcija prihvatljivo ponašanje i da je u redu kad smo obmanuti, da je u redu što je „neko“ zaposlio svog sina. Korupcija više nije  u pitanju samo novac. Šta je sa našom svešću?“

 Pomenula je da sem Udruženog pokreta slobodnih stanara niko se ne bori za prava ljudi.

„Gde je pojedinac? Gde su građani? Gde smo mi svi“? pitala je Crnogorac.

Na tribini od svih članova radne grupe, sem organizatora, nije se pojavio niko.   Bili su pozvani i ljudi iz Komisije za primenu etičkog kodeksa. Tribina i pored važnosti pitanja o kojima se razgovarala nije bila posećena u meri koje to pitanje zaslužuje.  Ono što predstoji u rukama je grada Niša.

 Zoran Gavrilović iz BIRODI- ja upozorio je da ukoliko ne uspostavimo mehanizme za borbu protiv korupcije na lokalnom nivou Srbija neće moći u Evropsku uniju . Kako je kazao „ Nije da oni nas neće, mi ne radimo ono na šta smo se obavezali.“

 

Prati
Obavesti me o
guest

0 Komentara
Najnoviji
Najstariji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare