Nezavisni novinari patriote

BEOGRAD

Ambasador SAD Entoni Godfri izjavio je danas da je uznemiren obeležavanjem novinara kao stranih agenata ili medija pod kontrolom Stejt departmenta, istakavši da je to opasno.

“To je opasno. To je tipična strategija Kremlja i to će Srbiju odvesti samo dalje od EU. Nezavisni (slobodni) novinari su patriote, a ne izdajnici, oni smatraju da građani treba da budu informisani”, rekao je Godfri pre skupa “Kultura dijaloga – civilno društvo i mediji” koji organizuje Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog.

Kako je rekao, SAD sa ponosom podržavaju nezavisno novinarstvo i slobodu udruživanja.

On se osvrnuo i na poslednja dešavanja sa društvenom mrežom Tviter i istakao da je to privatna kompanija koja je u jednom trenutku suspendovala nalog predsednika SAD jer nije poštovao pravila kompanije, dodavši da je njegov lični nalog obeležen kao vladin nalog.

Godfri je istakao da neće komentarisati ono što je predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao o Tviteru, da s Vučićem neće diskutovati preko medija, već da je srećan što imaju otvoreni dijalog.

Govoreći o današnjem skupu, Godfri je naveo da ga zabrinjava manjak učesnika i pozvao vlasti da pomognu u stvaranju klime u kojem se neslaganje i diskusije neće tretirati kao nepristojne reči.

Upitan kako ocenjuje reakciju Vlade Srbije zbog stanja u Avganistanu, Godfri je rekao da je situacija u Avganistanu izazovna za sve i da su srećni zbog svake pomoći koju Srbija pruži.

Na pitanje da li se sa Srbijom razgovara o izbeglicama, Godfri je kazao da to nisu laki razgovori za Vladu Srbije, da se razgovara, da nisu pričali o brojevima, ali da su zahvalni zbog spremnosti Srbije da razgovara.

Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Gordana Čomić rekla je da i ovim skupom pokazuju da je Ministarstvo alat za demokratske promene u Srbiji.

Ona je rekla da će danas razgovarati o tome kakvo je stanje po pitanju medija i civilnog društva u Srbiji i kako ko može da pomogne.

Čomić je rekla da je pitanje da li kultura dijaloga odražava stanje u društvu ili je takva kultura dijaliga nametnuta.

Upitana da prokomentariše to što predsednik Republike etiketira medije kao tajkunske, Čomić je rekla da je čvrst stav Ministarstva da ne komentarišu izjave o izjavama, a za napade na novinare iz skupštinskih klupa rekla je da odgovornost snosi predsedavajući parlamenta.

Šef Misije OEBS Jan Bratu istakao je važnost slobodnog dijaloga, te dodao da OEBS radi s vlastima, medijima i novinarima da bi se omogućila kultura dijaloga i iznošenje razlika u mišljenjima bez straha.

On je istakao da je cilj jačanje medija i organizacija civilnog društva, a da kvalitetno novinarstvo podrazumeva istinitost, iskrenost, integritet i saosećanje.

Pravni ekspert Milan Antonijević takođe se osvrnuo na etiketiranje novinara i predstavnika udruženja građana u medijima i istakao da treba govoriti o napadima iz Vlade i Skupštine koji ne prestaju.

Čomić je na zvaničnom otvaranju skupa “Kultura dijaloga – civilno društvo i mediji” izrazila je žaljenje što deo civilnog društva nije došao na skup i ne želi da vodi dijalog sa ministarstvom, ali da oni na to imaju pravo, a da Ministarstvo mora uvek da bude otvoreno za dijalog i poziva na njega.

“Mi duboko verujemo da je dijalog jedini i osnovni alat demokratije. Bez toga da možete da razgovarate sa ljudima koji vas ne podnose nema napretka društva”, ocenila je Čomić.

Izaslanica predsednika Srbije Suzana Paunović rekla je da su dve teme ključne – da li postoji spremnost da kroz dijalog menjamo sebe i priznamo gde grešimo i da li postoji spremnost za međusobno uvažavanje i izgradnju društva u kojem će dijalog postati ključna tema i obeležje društva.

Kako je rekla, na nevladin sektor se gleda kroz ulogu koju imaju – da budu korektivni mehanizam, a da Vlada Srbije prepoznaje značaj civilnog društva i doprinos civilnog sektora, ali da postoji prostor za unapređenje dijaloga i da zna da je taj dijalog moguć.

Paunović je istakla da je na skupu trebalo da bude savetnica predsednika za medije Suzana Vasiljević, ali da zbog hitnih obaveza nije mogla da prisustvuje.

Ambasador Godfri ukazao je na značaj medijske kritike za zdravu demokratiju i istakao da su i osnivači SAD bili kritikovani, kao i da nezavisni mediji umeju da postave nezgodna pitanja.

On je ukazao da polarizacija usporava napredak Srbije i ponovio da mediji i civilno društvo nisu neprijatelji Srbije, već oni koji žele da vide napredak države, te izrazio uverenje da poverenje može ponovo biti uspostavljeno između vlasti, medija i civilnog društva.

Ministarka za evropske integracije Jadranka Joksimović poručila je da jedni u druge ne moraju da imaju poverenja, ali da moraju da imaju poverenje u dijalog kao sredstvo komunikacije u demokratskom društvu i istakla da smatra da Srbija i jeste demokratsko društvo.

Ministarka kulture i informisanja Maja Gojković izrazila je žaljenje zbog odsustva dela civilnog društva i rekla da ne razume njihovu odluku da ne dođu i iznesu razloge svog nezadovoljstva.

“Važno je da ne vičemo, već da dobro čujemo onog drugog šta ima da nam kaže. Po meni nema opravdanja da neko iznese bilo koji razlog da neće da razgovara”, rekla je Gojković i dodala da se bez razgovora stvari ne mogu pomeriti sa mrtve tačke.

Ona je istakla žaljenje zbog toga što je deo medijskih predstavnika napustio radnu grupu za bezbednost novinara.

Gojković se osvrnula i na oznaku na društvenoj mreži Tviter koja je stavljena na pojedine medije da sarađuju sa Vladom Srbije i ocenila da Tviter “sprovodi jedan moderan oblik cenzure”. 

Izvor: FoNet

Prati
Obavesti me o
guest

0 Komentara
Najnoviji
Najstariji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare