Nele Karajlic promovisao svoj roman „Solunska 28“

LESKOVAC

Prateći program LIFFE doneo je leskovačkoj publici mogućnost da čuje i vidi dr Neleta Karajlića, legendarnog prevača grupe „Zabranjeno pušenje“ i jednog od autora kultne serije „Top lista nadrealista“. On je u prepunom holu LKC-a promovisao svoju knjigu „Solunska 28“ za koju kaže da se radi o jednoj kući na Dorćolu koja je napravljena krajem 19. veka i koja je na neki način preživljavala sve ono što se dešavalo sa njenim ukućanima, sa Beograđanima i našim narodom u 20. veku.

„Tu kuću je, ustvari, podigao mom pradeda, ali ono što je opisano u knjizi nema veze sa onim što se stvarno dešavalo. Samo ta činjenica da je to moj pradeda je istorijska činjenica, a sve ostalo je plod mašte. Ali, teško je dokazati da tako nešto nije bilo. Ova knjiga je, u stvari, prvi dio koji se završava 1918. i koja rečito govori o tome šta nam se sve dešavalo u to vreme. Ja već u džepu imam nastavak, ali ne bih govorio o tome dok ljudi ne pročitaju prvi dio. Na početku same knjige je citat engleskog putopisca koji kaže da je Beograd dokaz da je život na krateru vulkana moguć. Meni je to fantastičan opis Beograda i sve ono što se dešavalo kroz vijekove i kroz šta je Beograd prolazio je kao vulkan. Stalno se nešto dešava, gde je stalno neka drama i gde život uvijek počinje iznova. Mislim da je knjiga zanimljiva, da ima filmski ritam i tkivo i vrlo lako je da se neko za to zakači i snimi film po njoj. Uostalom, zato sam ja i došao na filmski festival, ne bi li me vidio neko od producenata (smeh)…“

Da bi po knjizi nastao film, potrebno je i da neko od nje napravi scenario. Dr Karajlić ima iskustva i sa pisanjem scenarija, ne bi morao da čeka da neko drugi to uradi…

„Ona je i pisana u nekom dinamičnom, filmskom fazonu“ komentariše Karajlić i dodaje da on nije pisac iz 19. veka.

„Neću reći da sam pisac iz 21. vijeka, ali recimo jesam iz 20. Imam taj filmski pristup pravljenja priče, tako da je ona sama po sebi filmična. Da sam rođen u vrijeme kada film nije bio rođen, verovatno bih imao drugi princip.“

Specifičnost romana je i marketinški pristup, jer se prvi put desilo da se knjiga reklamira preko trejlera na jutjubu i društvenim mrežama.

„To je nešto što je specifično za film ili tv serije, ali ovde sam ja, sa krajnje jednostavnim rezovima, gde ulazim s jedne i izlazim na drugu stranu, gledaocima pokazivao objekte gde se dešavaju razni događaji iz knjige. Izdavač je u prvi mah bio oduševljen, ali sada me „ganjaju“ jer i ostali pisce hoće da im se urade trejleri. Pritom sam ja moj trejler uradio za nula dinara, pa svi misle da se to i radi za nula dinara“ rekao je dr Nele Karajlić.

Prati
Obavesti me o
guest

0 Komentara
Najnoviji
Najstariji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare