LESKOVAC
Narodni muzej Leskovac ovogodišnji je domaćin godišnje Svečane skupštine Muzejskog društva Srbije na kojoj se, po tradiciji uručuje nagrada „Mihailo Valtrović“ muzejskim radnicima za životno delo, muzejima i muzejskim ustanovama za posebni doprinos unapređivanju i razvijanju muzejske delatnosti, kao i pojedincima ili autorskom timu za zapažene rezultate u stručnom radu tokom jedne kalendarske godine. Nagrada se dodeljuje u spomen na Mihaila Valtrovića (1839–1915), arheologa, arhitektu i istoričara umetnosti, člana Srpske kraljevske akademije, profesora Velike škole, upravnika Narodnog muzeja i osnivača Srpskog arheološkog društva, kao i prvog srpskog muzeologa koji je postavio temelje sistematskom sakupljanju spomenika kulture na teritoriji Srbije. Direktor Narodnog muzeja Nebojša Dimitrijević u ime domaćina kaže da je ovo i prilika da se leskovački muzej prikaže u najboljem svetlu, kao i da svoje kolege pobliže upoznaju sa bogatom kulturno-istorijskom tradicijom Leskovca.
Gordana Pajić, predsednica Skupštine muzejskog društva Srbije, smatra da se u srpskim muzejima poslednjih godina puno i kvalitetno radi, i primećuje da Leskovac nije slučajno izabran za domaćina, s obzirom da je ova ustanova višestruki dobitnik nagrade “Mihajlo Valtrović“.
„Poslednjih godina mnogo se uradilo na marketingu, aktuelni su istraživački projekti, radi se na novim stalnim postavkama i muzeji se uključuju u sve moderne društvene tokove. Menjamo se u skladu sa potrebama modernog konzumenta, trudimo da približimo mladima, kroz digitalizaciju dospemo do što većeg broja ljudi, marginalizovanih kategorija. Iako su otvoreni cele godine, u maju su muzeji najposećeniji, zbog brojnih manifestacija, poput “Noći muzeja“, “Muzeja za deset“ i drugih… Impresionirana sam i radom leskovačkog muzeja, a to nije moglo da promakne ni komisijama koje su ga, proteklih godina, nekoliko puta proglasile najboljim u Srbiji.“
Stručni žiri, na čelu sa istoričarkom Čarnom Milinković, smatra da je imao težak zadatak, jer se, uprkos pandemiji, u oblasti muzejske kulture radilo puno i kvalitetno.
„Dobili smo 22 prijave. Uprkos praksi da se u svakoj od tri kategorije dodeli po jedna nagrada, ove godine žiri nije mogao da se odluči, pa su, za životno delo, odata priznanja dvojici naših kolega: Rajku Grubiću iz zrenjaninskog i Dragu Njegovanu, danas u penziji, a nekada direktoru Narodnog muzeja Vojvodine. U kategoriji ustanova nagrade idu Zavičajnom muzeju u Knjaževcu i Galeriji Matice srpske iz Novog Sada. Ova dva muzeja su dijametralno različita i po pitanju razvijenosti i po pitanju finansiranja, ali nagrada potvrđuje da se može kvalitetno raditi u svim sredinama. Što se tiče timova, odnosno projekata, nagrada je otišle u ruke Oliveri Skoko iz zrenjaninskog muzeja za izložbu “Merak mi je“.“