Mladim pčelarima dodeljeno 400 košnica

LESKOVAC

(13.9.2017)

U kabinetu gradonačelnika Leskovca potpisan je Memorandum o saradnji između Grada Leskovca i Nemačke organizacije za tehničku saradnju GIZ, čime će biti započet novi GIZ JEP projekat „Podsticanje zapošljavanja mladih“, koji će između ostalog podrazumevati dodelu plastenika za mlade povrtare i podršku novim zemljoradničkim zadrugama u Leskovcu. Nakon toga u sali Skupštine grada organizovana je svečana dodela 400 košnica za 53 mlada pčelara, koje je obezbedila Vlada Nemačke.
Gradonačelnik Goran Cvetanović je rekao da je ovo važna podrška u nastojanjima da mladima u Leskovcu obezbedimo mogućnost zaposlenja i bolji život.


„Budućnost ostaje mladima, zbog čega su oni jedan od naših prioriteta, a zapošljavanje mladih nameće se kao dužnost i obaveza svake odgovorne lokalne samouprave. U tom cilju do sada smo realizovali veliki broj mera, a za tri godine otvoreno je 189 firmi, od kojih 150 nastavilo da uspešno radi. Osim toga, kad je omladinska politika u pitanju nagrađujemo znanje, trud i rad kroz novčanu pomoć mladim talentima. Želja nam je da stimulišemo razvoj njihovog potencijala, ali i ih motivišemo da žive i rade u svom gradu. Važan segment je i poljoprivreda, gde su potrebna stalna ulaganja kako bi smo mogli da iskoristimo sve benefite koje nam je dala plodna zemlja i omogućimo dalji razvoj poljoprivrede i čitave ekonomije našeg grada. Sve ovo neće dati adekvatne efekte ukoliko što veći broj mladih ljudi ne privučemo da se bave poljoprivrednom proizvodnjom. Zato smatram da je ovaj projekat izuzetno važan pre svega za osnaživanje mladih da se okrenu poljoiprivredi, stvore dobru osnovu za uspešno poslovanje i doprinose svom ličnom, ali i razvoju čitavog grada.“
Vođa projekta „Podsticaja i zapošljavanja mladih“ Hajnc Diter Harbers je rekao da nemačka vlada ima u Srbiji važnog partnera na Balkanu.


„Savezna kancelarka Merkel želi da nemačka organizacija za međunarodnu saradnju GIZ podržava Srbiju u njenom razvoju, kako bi postala članica Evropske unije. Naš zadatak je da pomognemo opštine i gradove u Srbiji da dostignu taj standard i da se po mogućstvu što više izjednače u svom razvoju. S obzirom da mi već duži niz godina imamo saradnju u Leskovcu, zajednički pokušavamo da pomognemo u razvoju poljoprivrede i smanjenju broja nezaposlenih. Da bi smo nastavili našu dosadašnju saradnju, potpisali smo još jedan memorandum o razumevanju i time ćemo svoje napore nastaviti i produbiti. Mi smo već imali nekoliko uspešno sprovedenih mera, ali mislim da je ovo početak jednog divnog i dugog partnerstva. MI smo se fokusirali na poljoprivredu, a u tom delu na proizvodnju meda. Nabavili smo i dosta opreme koja pomaže u preradi meda, a želja nam je da i dalje pomažemo rad udruženja „Beli bagrem“. Za ove košnice je bilo nekih stotinu kandidata koji su se prijavili, ali je 53-e dobilo košnice. Mislim da je ovo podsticaj za ostale da se još malo više angažuju, pa da tako upadnu u krug onih koji dobijaju našu podršku. Posebno se zahvaljujem NVO „Help“ i leskovačkom Zavodu za zapošljavanje koji nam mnogo pomažu u svakodnevnim aktivnostima i očekujem da ta saradnja bude nastavljena.“
Ispred mladih pčelara oba udruženja („Leskovac“ i „Beli bagrem“) obratila se Maja Stojiljković, nezaposleni diplomirani pravnik. Ona se pčelarstvom samostalno bavi dve godine, a počela je uz svog oca koji joj je i preneo ljubav prema pčelarstvu.
„Hvala na ovako velikom podsticaju i podršci, s obzirom da u poslednjih 40 godina osim subvencija koje obezbeđuje država i grad Leskovac niko ozbiljnije nije posvetio oblasti pčelarstva. Program mentorstva i raznovrsne obuke, koje su prilagođene našim potrebama, a održavaju se u okviru ovog projekta, dodatno su mene lično motivisale i izazvale želju za još većim i kvalitetnijim angažovanjem, a samim tim i uvećanjem ovih prihoda. Mogu reći u ime svih mladih pčelara da se radujemo daljoj saradnji sa GIZ-om.“


Ispred pčelarskih udruženja „Beli bagrem“ i „Leskovac“ Nenad Stefanović rekao je da će ovaj vid podrške ojačati kapacitete mladih pčelara, a tako će se osnažiti i kapaciteti udruženja pčelara.
„Interesantan je podatak da je 2013. godine iz Srbije izvezeno više meda nego ukupno goveđeg, svinjskog i pilećeg mesa. Udruživanje i podsticanje zapošljavanja mladih je vrlo važan posao i to je osnova lokalnog ekonomskog razvoja Srbije. Naša vizija je da naše društvo i lokalna sredina budu ekonomski razvijeni, otvoreni prema okolnim tržištima, ali i konkurentna na svetskom tržištu, naročito kad su u pitanju proizvodi i usluge koji predstavljaju komparativne prednosti ovog područja, prvenstveno sa uvođenjem konkurentnih i inovativnih proizvoda: med kontrolisanog kvaliteta, organski med, napredak u proizvodnji matica, kao i rad na istraživanju i proizvodnji pčelinjih otrova. Ovo podrazumeva i razvijenu infrastrukturu, dobre komunikacije, povoljne uslove za ulazak kapitala i investicija, kao i punu zaposlenost radno sposobnog stanovništva, prvenstveno mladih.“

Prati
Obavesti me o
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare