LESKOVAC
(Nova Naša reč)
Mladi Romi ne vide i nemaju nikakvu perspektivu , nažalost neznaju ni kakva će im budućnost biti, jer sadašnje generacije ne rade na tome da bi stvorili budućnost za svoju decu. Živi se od danas za sutra, kako ćemo? Lako ćemo ! Posla nema, poslova kojima su se bavili je sve manje i manje, siromašto uzima maha sve više i više. Sve više mladih vidi perspektivu da migriraju ili narodono rečeno odu iz zemlje u neku od zapadno evropskih zemalja i tamo započnu neki novi život.
http://novanasarec.org.rs/index.php/2015/10/02/mladi-romi/
Nije ništa novo da se i stariji odluče da odu iz zemlje ostavljajući kuću i pokućanstvo, odlazeći negde gde ni sami ne znaju, u tuđini u potrazi za boljim životom, nekim novim početkom.
Mladi Romi u Leskovcu nemaju ni jedan organizovani kulturno zabavni sadržaj u naseljima gde žive, ne učestvuju u kulturnom životu grada.
Dom Kulture Roma u Leskovcu u toku jedne kalendarske godine organizuje obeležavanje dana Roma i ”Đurđrvdanski uranak” koji se organizuje u samom centru romskog naselju “Podvorce”. I to je sve što romska zajednica organizuje, što apsolutno nije dovoljno za jednu zajednicu koja ima popriličan broj.
Potrbno je da grad aktivno uključi romsku zajednicu u društvene i kulturne manifestacije grada poput, “Leskovačko leto“, “Leskovački karneval “, “Roštiljijada” itd. kako bi romska zajednica bila uvažena i kako bi kroz kulturne sadržaje prikazala svoju kulturu i tradiciju u čemu romska zajednica u Leskovcu ne manjka.
Socijaizacija mladih Roma je veoma bitna, zapravo treba na svaki način pokušati da romsku
zajednicu, roditelje, mlade što više uključiti u društvene aktivnosti grada, izvući ih iz tog nekog etnosa, mahala u kojima žive, da se kroz edukacije, razne tribine, razne projekte,
aktivnosti škola, deca i odrasli ( srpska i romska ) edukuju o multikulturalnosti, multietičnosti, poštovanju različitosti, a sve u cilju da se deca i odrasli bolje razumeju kroz aktivnosti koje bi bile organizoovane. Aktivno u svemu ovome treba da učestvuje sam grad, kroz finasiranja takvih vrsta projekata, kulturnih sadržaja, I to je obaveza grada i onih koji vode grad da porade na tome.
Na taj način bi I sami leskovčani, zapravo građani iz većinskog stanovništva, upoznali Rome na neki drugačiji način i razbile bi se predrasude koje postoje među zajednicama.
Nažalost postoje i izolovani incidenti gde dolazi do sukobljavanja mladih, ali na svu sreću ( ovde se mora pohvaliti Policijska Uprava u Leskovcu ) policija brzo reaguje i počinioce privodi pravdi ma o kome se to radilo. Huligana i nasilnika ima u svuda pa tako i među romskom i srpskom zajednicom, i kao što je ranije navedrmo, to su pojedinačni izolovani incidenti. Sukob između romske i srpske zajednice ne postoji! Romi grada Leskovca su lojalni građani naše
zemlje što su i pokazalii prilikom zadnjih ratnih dešavanja kada su se vojnom pozivu odazvalo 90 % vojno sposobnih muškaraca u odbrani svoje zemlje.