LESKOVAC
Zamenik predsednika Skupštine grada Leskovca Oliver Antanasijević na konferenciji za medije bavio se inicijativom, kako je rekao, nekih opozicionih grupa koje skupljaju potpise građana kako bi se sazvali vanredna sednica skupštine na kojoj bi se raspravljalo o smeni gradonačelnika. On je rekao da već nekoliko meseci te opozicione grupe, koje imaju svoje odbornike i odborničke grupe, imaju mogućnost da određena pitanja institucionalno pokrenu.
„Oni svojim izjavama na konferencijama za medije i terenskim radom ističu da su pokrenuli tzv. građansku, odnosno, narodnu, inicijativu za razrešenje gradonačelnika grada Leskovca, prilikom čega je pokrenut i sam proces prikupljanja potpisa podrške, ne uvažavajući pritom postupak za pokretanje građanske inicijative utvrđen odredbama Zakona o referendumu i narodnoj inicijativi kao i nadležnosti utvrđene Statutom grada koje Skupštine grada, a pre svega predsednik Skupštine, ima u delu pokretanja građanske, odnosno narodne, inicijative.“
Antanasijević ističe da pokretanje građanske – narodne inicijative zahteva određenu zakonom propisanu proceduru i da ona podrazumeva formiranje inicijativnog odbora, jasno formulisanje predloga, obaveštenje Skupštini o predlogu, verifikaciju predloga, otpočinjanje prikupljanja potpisa tek po obaveštenju predsednika Skupštine o verifikaciji predloga i, na kraju, odlučivanje o inicijativi.
„Imajući u vidu da nijedan od ovih koraka nije pokrenut, u tom smislu obaveštavam javnost i građane da bilo kakav proces prikupljanje potpisa od strane pojedinih lica i opozicionih grupa na terenu ne može da proizvede nikakvo pravno dejstvo u smislu stvaranja obaveze da Skupština grada ovakva pitanja uzme u razmatranje i odlučivanje. Smatram da ovakav proces, koji se sprovodi mimo institucija i zakonskih okvira, vodi ka dezavuisanju građana i stvara sumnju u efikasnost zaštite podataka koji su na ovaj način prikupljeni, a samim tim i zloupotrebu podataka o ličnosti.“
Antanasijević naglašava i da gradonačelnika imenuju i razrešavaju odbornici Skupštine grada koje su građani u izbornoj proceduri birali i delegirali da ih u Skupštini grada predstavljaju i zastupaju, te da samim tim pitanje razrešenja gradonačelnika jeste pitanje koje se tiče izbornih nadležnosti Skupštine i ne može biti predmet građanske, odnosno, narodne inicijative.
Sekretar Skupštine grada Leskovca Zoran Vukašinović ističe da je Gradska uprava dužna da građanima pruža stručnu pomoć prilikom formulisanja predloga kroz određene oblike neposrednog učešća, kao što je i građanska odnosno narodna inicijativa i da o tome redovno obaveštava građane.
„Obaveza je svih nas koji radimo u GU da damo prave informacije građanima. Naravno, nije svaka inicijativa prihvatljiva, ali bez obzira na to svaku treba da prati zakonom propisana procedura koja ne važi samo za pokretače inicijativa, već podjednako i za one koji o inicijativama odlučuju.“
Bojan Đorđević, šef Odseka za poslove Gradskog veća, kaže da lokalna samouprava želi da bude potencijalno okruženje za primenu građanske inicijative kao insturmenta građanske participacije putem koga građani ostvaruju svoju suverenost odnosno neposredno učešće u društvenim i građanskim tokovima.
„Naša obaveza je da građanima pružimo stručnu pomoć prilikom formulisanja predloga sadržanom u narodnoj inicijativi, istovremeno naša obaveza je i da građane upozorimo da je taj postupak mimo institucionalnih okvira, jer tamo gde nema pravnog okvira, odnosno gde nema procedure stvara se mogućnost zloupotrebe.“
A KO SKUPLJA POTPISE ZA SMENU GRADONAČELNIKA?
Na pitanje novinarke Regionalne informativne agencije JUGpress ko skuplja potpise za proceduru smene gradonačelnika zamenik predsednika Skupštine grada Leskovca Oliver Antanasijević je pomenuo grupe građana „Za Leskovac – ZAJEDNO“ i „Svi za jednog, jedan za sve“.
„Oni su na svojim konferencijama za medije obavestili građane da će krenuti u proces građanske inicijative za razrešenje gradonačelnika. Mi smo osetili potrebu da se obratimo jer smo od građana sa terena dobili obaveštenje da su zabrinuti vezano za način na koji ih neka lica obilaze i pitaju da daju potpis za razrešenje gradonačelnika. Znajući da nikakva procedura u skupštini nije pokrenuta, a to mora da se uradi na taj način, osetili smo potrebu da se građanima obratimo i da im kažemo da mi u tome ne učestvujemo. Oni koji u tome učestvuju će se, nadam se, prepoznati i vratiti u institucionalne tokove.“
Na konstataciju iste novinrake da je više puta rečeno da se zapravo radi o skupljanju potpisa na inicijatvu za sazivanje vanredne sednice Skupštine grada na kojoj bi se razgovaralo o predlogu za ostavku ili smenu gradonačelnika i pitanje da li 5 ili 6.000 potisa građana mogu da iniciraju takvu sednicu, sekretas Skupštine Zoran Vukašinović je rekao da sazivanje sednice skupštine nije postupak za građansku inicijativu.
A ŠTO NISU UPOZORILI GRAĐANE PRE PAR MESECI; KAD JE POČELA AKCIJA?
Na pitanje novinarke JUGpresa zašto se čekalo toliko dugo sa ovom konferencijom za medije, s obzirom da je prikupljanje potpisa krenulo još u junu mesecu, kako bi se građani upozorili da neko može na ovaj način da zloupotrebi njihove lične podatke, Vukašinović kaže da su razumeli da se pokreće određena inicijativa i da se kreće u određene postupke.
„Očekivali smo formiranje inicijativnog odbora… Imali smo postavljene štandove, skupljanje nekih potpisa, ali je nemoguće da imate odborničku grupu, sekretara te grupe, i ne znate na koji način i kako se kreće sa građanskom inicijativom. Do sada, do pre par dana nam se niko nije obratio. Onda su nam se obratili građani rekavši da ih od stana do stana obilaze neki ljudi koji govore da su iz građanske inicijative i da prikupljaju potpise za razrešenje gradonačelnika. Neki građani, mislim čak i da su to neki naši službenici su nam to preneli. U najboljoj nameri za komunikaciju sa svima, a posebno sa inicijatorima, sazvano je ovo da bi se na pravi način to rešilo.“
Na dodatno pitanje kako to da lokalna samouprava nije znala ili je nije zanimalo šta to neko skuplja na štandovima, zar nije to i domen brige o bezbednosti građana, te da li lokalna samouprava reaguje tek kad je građani obaveste o nečemu, Vukašinović je rekao da se ne radi nadzor političkih stranaka i grupa tako što im prilazite pored štanda i gledate šta rade.
DAL SU PREKRŠILI ZAKON ILI NE- NAGRADNO PITANJE
„Onog trenutka kada se pomenula građanska inicijativa, to je pojam toliko obrađen, svi ga znaju, tako da nismo radili niti smo imali nekog osnova da radimo nadzor. Mi ni sad nismo rekli da su prekršili zakon, samo kažemo koji su koraci u tom delu da bi građani bili informisani o načinu i proceduri skupljanja potpisa. Mi ne znamo šta se građanima nudi da potpišu, ali da to može biti predmet zloupotrebe zato što su lični podaci u pitanju i svako od njih mora da vodi računa o tome.“
A GDE JE PREDSEDNIK SKUPŠTINE?
Na pitanje novinareke JUGpressa gde je predsednik Skupštine grada na današnjoj press konferenciji, zamenik predsednika Skupštine grada Leskovca Oliver Antanasijević rekao da ovoj konferenciji za novinare predsednik skupštine nije bio u mogućnosti da prisustvuje, te je on u skladu sa Poslovnikom zakazao ovu pres-konferenciju. (kraj) IS/LJS