Korak od sedam milja do „ Predaha od roditeljstva“

NIŠ

 

Iako je naziv pomalo rogobatan socijalna usluga „Predah od roditeljstva“  je humana , nadasve neophodna uluga za porodice koje imaju u svom sastavu osobe sa posebnim potrebama.

Ova usluga podrazumeva da roditelji i staratelji mogu svoju decu da ostave na izvesno vreme na brigu u nadležnu instituciju kako bi mogli da obave važne, ponekad zivotne aktivnosti koje nisu u situaciji, jer se danonoćno , tokom cele godine brinu o svom detetu koje ima posebne potrebe.

U okviru Centra “Mara” pre više od dve godine počela je dogradnja objekta u kome bi roditelji dece ometene u razvoju mogli da ostave svoje mališane na 24-časovnu brigu. Objekat je izgrađen ali do pre mesec dana nije imao upotrebnu dozvolu.

Upotrebna dozvola je stigla. Objekat postoji , potreba za smeštajem takođe a ipak stanje je status qwo – socijalna usluga ne može da se realizuje. Razlog je što ni nakon višemesečnog insistiranja Komisija Vlade nije dala saglasnost za prijem u radni odnos stručnih radnika koji bi obavljali ovaj posao.

Direktor “Mare” Miloš Ranđelović kaže da su oni sve učinili kako bi se ova usluga sprovela. Opremili su prostor, čak su i edukovali stručnjake za obavljanje delatnosti ali potreno je učiniti još jedan korak – prijem u radni odnos bar sedmoro novih radnika, što je minimalan ali neophodan broj kako bi Mara primila svoje štićenike.

“ Mi smo na vreme pokušali da licenciramo tu uslugu i sa nadležnim zavodom smo završili edukaciju svih zapošljenih radnika koji su u centru Mare , tako da su svi radnici obučeni za obavljanje ove vrste posla. Nama najviše trebaju negovatelji.

Predah od roditeljstva” je neophodna roditeljima i starateljima, naročito onim sa decom koja imaju neki od najtežih oblika zastoja u razvoju.

“Brinući se o zdravlju svoje dece potpune zanemare sebe, čak i na sopstveno  lečenje ne mogu da odu. Kada bi ova usluga zaživela roditelji bi decu mogli da ostave do 20 dana u kontinuitetu na 24-časovnu brigu zaposlenima u Centru “Mara”, a njihov boravak tokom godine bio bi do četrdesetak dana. Može to biti dva puta po dvadeset dana ili četiri puta po deset dana. ”, kaže Ranđelović.

Ranđelović podseća da su najčešće u pitanju socijalno ugrožene porodice.

Pominje kako zbog brige oko deteta ometenog u razvoju roditelji ne mogu ni na svadbu svog drugog deteta da odu, kao što se to nedavno desilo, ne mogu da odu na sahranu, a i njihovo zdravstvenno stanje je pod velikim znakom pitanja.

“ Kvalitet jednog društva ogleda se u tome kako se ponašamo prema najugroženijima”, kaže Miloš Ranđelović koji sa 40 zaposlenih vodi svakodnevne bitke da život dece bude osmišljeniji, kvalitetniji, kako bi ta deca bila socijalno prihvaćeba i kako bi se ona uklopila u tokove života.  Da bi olakšao položaj roditelja ustanova “Mara je sa dolaskom Ranđelovića uvela “vikend boravke” dece kako bi se ostavila mogućnost roditeljima da bar subotom mogu da ostave decu na cuvanje i da obave poslove za koje nemaju vremena preko nedelje.

Pitanje koje se nameće je koliko je lokalna samouprava učinila po tom pitanju.

Grad Niš učinio je sve što je bilo potrebno, a čini i danas, svakodnevno.

„ Mi smo ove godine za sprovođenje ove usluge izdvojili 12 miliona dinara. Krenuli smo sa aktivnostima još u februaru i tražili da Komisija Vlade republike Srbije da svoje  mišljenje o prijemu radnika . Međutim ni do danas se to nije desilo. Komisija Vlade nije još uvek dala mišljenje za prijem sedam radnika koji su već prošli obuke i osposobljeni su za vršenje ove usluge To su negovatelji i stručna lica i čak lica koja su obučena za taj rad sa posebnom kategorijom dece. Još uvek nemamo uslugu bez obzira na sredstva i naše napore kao grad“ kaže Tijana Đorđević Ilić gradska većnica zadužena za socijalna pitanja u Gradu. Ona ističe da će biti uporni u tom zahtevu jer će zdravlju dece i njihovih roditelja  na ovaj način moći da se posveti veća pažnja.

“ Predah od roditeljstava je vrlo je kvalitetna usluga i potrebna je gradu a pre svega deci koja borave u Mari, u dnevnom boravku, a i onima koji do sada nisu koristili usluge Mare.

On kaže da roditelji neće plaćati uslugu, s s obzirom da se rad Mare finansira iz budžeta Grada.  “Predah od roditeljstva” trebalo bi da ima zaposlene u tri smene, a trebalo i na tom zadatku bi radilo  9 do 10 radnika . Oni bi brinuli  maksimalno 10 korisnika istovremeno. Ponekad, kada su teži slučajevi u pitanju, jedno stručno lice radilo bi sa jednom osobom.

Direktor “Mare” Miloš Ranđelović kaže da u Mari radi 40 radnika, podrazumevajući i stručno i prateće osoblje. U ovoj socijalnoj ustanovi dnevno boravi oko 50 dece , odnosno osoba od sedam do 77 godina. Prijavljeno je oko 70 ali ne dolaze svi u istom periodu. Oni koji su pod krovom su srećni, druže se, zabavljaju, uče, imaju različite radionice.

Ranđelović kaže da im uz osnivača , grada Niša, pomažu i društveno odgovorne firme i mnogi pojedinci . Posebnu zahvalnost duguje načelniku zdravstvene inspekcije Goranu Stamenkoviću  koji ima pomaže savetima, u pripremi papirologije, oko opremanja prostorija za mnoge novine koje će “Mara” uskoro uvesti, a o čemu će Jugpress pisati . Najznačajnija novina je priprema ambulante za pružanje različitih zdravstvenih usluga,  ali to je još u pripremi pa će se o tome više pričati nakon povratka sa kolektivnog godišnjeg odmora u avgustu. Zbog vrućina preporučljivo je da štićenici “Mare “ ne dolaze u tom periodu u ustanovu , pa je ustanova uvela kolektivni godišnji odmor.

Na poslednjoj sednici Skupštine čulo se da će se uporno insistirati na dobijanju saglasnosti Komisije za prijem radnika u “Mari”. Dok se to ne dogodi  “Predah od roditeljstva “ će da čeka, kao i deca kojima je potrebna stalna i danonoćne briga, ali  i njihovi roditelji.

Koliko je društvo postalo neosetljivo za probleme drugih ljudi? Koliko zajednica čini za svoje članove bez diskriminacije. Jesu li deca zaista sva jednaka i “ ukras sveta” ili postoje deca koja su na neki način “ zaboravljena” .  Koliko društvo ima razumevanja i empatije? Stepen odgovornosti društva kada se radi o ovakvim stvarima daleko je ispod standarda koji je potreban.

Prati
Obavesti me o
guest

0 Komentara
Najnoviji
Najstariji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare