Hranu za pacijente KC Srbija pripremaće privatna firma, tri puta skuplja od prethodne:”Ostaćemo bez posla”
Izvor: N1 Beograd
Od decembra centralna kuhinja, koja je kuvala za ceo Klinički centar Srbije se gasi, a hranu za pacijente pripremaće privatna firma i to po ceni tri puta višoj od one koju je do sada naplaćivao Tehničko-ekonomski centar Kliničkog centra Srbije. Više desetina radnika te ustanove ostaće bez posla, a jedina opcija koja im se nudi jeste prelazak upravo u firmu koja im je preuzela posao. Oni za to krive ministra zdravlja Zlatibora Lončara.
Radnici kuhinje Tehničko-ekonomskog centra KC Srbije ostaće bez posla.
Oni su do sada spremali obroke i hranili sve pacijente Kliničkog centra, ali će od decembra njihov posao preuzeti privatni konzorcijum predvođen firmom ProChef.
Milica Novaković je jelovničar. Njen posao je obrada dijetnih lista koje su slale klinike.
„Trideset sedam godina staža i nekih sedam meseci. S čim sam se suočila da sa 60 godina ostanem bez posla“, kaže Milica Novaković.
Radnici tvrde da im je rečeno kako otpremnine ne mogu da dobiju jer novca nema i da je jedina opcija za njh da pređu u privatni firmu ProChef čija je kuhinja u Dobanovcima i koja je na tenderu dobila njihov dosadašnji posao.
„Jednostavno nama je direktor došao i saoštio da on kao poslodavac nama izlazi u susret da mi možemo da počnemo da radimo za ProChefa, a ako to nećemo da nema ni biroa ni otpremnine“, objašnjava Jelena Miljušević, radnica Tehničko-ekonomskog centra.
Pojedini radnici, uglavnom kuvari koji lako mogu naći posao, sami su dali otkaz.
„Rečeno je da ukoliko ne prihvatimo zamenski posao koji je on nama našao, da ćemo ostati bez posla“, navodi Ljiljana Tapić, kuvarica.
Nije jasno zašto je RFZO koji plaća obroke prihvatio cenu koju je ponudio konzorcijum pet privatnih firmi, a ta cena je oko 2.100 dinara za tri obroka dnevno, dok je do sada TEC naplaćivao 830 dinara za istu uslugu.
N1: Po vašem mišljenju, ko stoji iza odluke da privatnici preuzmu TEC-ove poslove u KC?
„Po svemu ovome kako se radi ja mislim da je to ministar Lončar. U prošlom periodu vladavine ministra Lončara je ugašena centralna perionica TEC-ova da bi sve stalo kako je došla Dana Grujičić. Evo, ministar je došao ponovo i opet je krenuo na nas, od prvog dana“, kaže Željko Avramović, radnik Tehničko-ekonomskog centra.
N1 uputio je pitanja ministru Zlatiboru Lončaru i o ceni obroka i o pravu na otpremninu radnika TEC-a, ali odgovor nije stigao.
Direktor TEC-a Rade Bogdanović javio se N1 i rekao da pokušava da spasi svoje zaposlene time što im nudi mogućnost prelaska u drugu firmu u kojoj bi nastavili da rade.
„Zaposlenima za kojima prestane potreba, u postupku rešavanja viška zaposlenih, kao mera zapošljavanja, može biti ponuđen rad kod drugog poslodavca. Ukoliko poslodavac ne ponudi meru zapošljavanja, zaposlenima prestaje radni odnos- kao tehnološkom višku, uz isplatu otpremnine“, naveo je za N1 Rade Bogdanović, direktor Tehničko-ekonomskog centra.
Bogdanović kaže da se na tender RFZO-a nije prijavio jer su uslovi bili postavljeni tako da ih TEC ne može ispuniti. Da je tražen izrazito visok depozit, bankarske garancije koje nije mogao da ispuni, kao i da je tender formiran tako da je zahtevano snabdevanje više bolnica u sistemu, ne samo Kliničkog centra.
Izvor: N1