NIŠ
Zbog, kako kaže, čina lične odgovornosti Hadži Ivan Redi podneo je ostavku na funkciju predsednika Saveta za kulturno stvaralaštvo Grada Niša i članstva u njemu. Na ovaj potez se odlučio zbog ignorisanja kulture i njenog značaja u društvu, odnosno Nišu. Svoju odluku je objavio na svom fejbuk profile.
“Razapet u kamijevskoj dilemi solitaire ili solidaire, podneo sam ostavku na funkciju predsednika Saveta za kulturno stvaralaštvo Grada Niša, kao in a članstvo u njemu. Ipak, ostajem socijalno prisutan i trajno zainteresovan za kretanja u kulturi, kao i za probleme u mom voljenom Nišu”, napisao je na fejbuku Hadži Ivan Redi.
Hadži Ivan Redi je, boreći se za kulturu Niša, osnovač i Svetosavskof bala. Odgovarajući na komentare građana svoj postupak Hadži Ivan Redi je dodao:
“Prihvatajući se časne i odgovorne obaveze predsednika Saveta za kulturno stvaralaštvo Grada Niša, uprkos poodmaklim godinama, imao sam u srcu samo dugofodišnju ljubav prema Nišu i jaku želju da sam, i sada, svoj doprinos kulturi grada. Sve je bilo sažeto u tri oblika kulture: kultura pamćenja, kultura življenja i kultura planiranja. Nažalost, smatram da nisam uspeo da ostvarim postavljene ciljeve u meri za koju sam smatrao da je neophodno id a je časno da se povučem. To, narvno, nikako ne znači da ću kao pojedinac ostati po strani. Nikako i nikada”, kaže Hadži Ivan Redi.
On dodaje da ga je na ovaj potez motivisao tekst iz “Narodnih novina” od 7.juna 2018. godine.
Prema rečima Hadži Ivana Redija život ide dalje, a u Nišu ima toliko mladih, obrazovanih, talentovanih i vrednih tako da, kako kaže, njegov odlazak nije bitan.
“Ono što je bitno je, međutim, da se menja svest o kulturi i njenom značaju u jednom društvu koje želi da ide napred”, ističe Hadži Ivan i dodaje da je ignorisanje takvih želja civilizacijski poraz za takvo društvo.
Hadži Ivan Redi je Nišu, u godini obeležavanja 17. vekova hrišćanstva, poklonio spomen-česmu Svete Trojice koja je postavljena na Trgu patrijarha Pavla. Česma, za koju je Redi dao idejno rešenje, poklon je gradova Graca, Kragujevca i Niša.
Godine 2013. u Nišu je obnovio tradiciju Svetosavskog dobrotvornog bala, i tako postao idejni tvorac, jedne humanitarne akcije. Spomen-skulptura, autorski rad, „Nebeski pevači” dodeljivana je učesnicima Internacionalnih horskih svečanosti, Niš 2016. godine. Poklonio je ličnu biblioteku od oko 3.000 jedinica građe Univerzitetskoj biblioteci „Nikola Tesla” u Nišu, 2016.godine. Pokretač je inicijative i dao je idejni projekat za postavljanje prostorne strukture „Banka dobročinstva”, namenjene humanitarki Marini Adamović iz Niša, 2016.godine, uz podršku predsednika vlade Srbije.
Kao predsednik Saveta za kulturno stvaralaštvo Grada Niša zalagao se, između ostalog, za postavljanje spomenika Branku Miljkoviću u Obrenovićevoj ulici i Milanu Obrenoviću u centru Niša.