VRANJE
Na konferenciji povodom poziva za podnošenje projekata u okviru Programa prekogranične saradnje Srbija – Severna Makedonija za period 2021–2027, kroz Instrument za pretpristupnu pomoć (IPA 3), gradonačelnik Slobodan Milenković izjavio je da saradnja Srbije i Severne Makedonije u narednom periodu može biti proširena dodatnim uključivanjem aktera iz javnog i civilnog sektora, sa posebnim fokusom na ustanove kulture, obrazovanja i druge institucije, u okviru aktuelnog poziva za ovaj program, koji je podržan od strane Evropske unije sa 5,4 miliona evra.
,,Srbe i Makedonce spaja ne samo geografski faktor, odnosno blizina dve države, već i slično nasleđe, tradicija i istorija. To je dovoljan osnov za uspešnu saradnju kroz različite projekte, koji će imati za cilj unapređen kvalitet života naših građana. Ono što mogu da obećam, svim zainteresovanim stranama, to je da će u Vranju imati pouzdanog partnera. Mi ćemo učiniti sve što je u našoj nadležnosti da poverene zadatke ispunimo, da planirane ciljeve ostvarimo i vaše poverenje opravdamo”, naveo je Milenković.
Ministar za lokalnu samoupravu Severne Makedonije Zlatko Perinski rekao je da imajući u vidu da se radi o relativno novom programu, veoma je važno da se podrže nove inicijative koje neguju međukulturnu saradnju dva naroda, sa ciljem da se umanje jezičke i druge barijere.
,,Program omogućava i podizanje lokalnih investicija preko mobilizacije lokalnih aktera i kroz razvijanje zajedničkih turističkih proizvoda, a deo su prirodnog i kulturnog lokalnog nasleđa”, istakao Perinski.
Ambasador i šef Delegacije Evropske unije u Republici Srbiji, Emanuele Žiofre, rekao je da je glavni cilj Evropske unije je da neguje i jača saradnju između naroda.
,,Verujemo u različitost i promovišemo saradnju i dijalog. Naše vrednosti su mir, prosperitet, demokratija i pravda. Čast je da budem danas ovde zbog pokretanja velike inicijative, Programa prekogranične saradnje između Srbije i Makedonije, koja je podržana od strane Evropske unije u iznosu od 5.4 miliona evra. Dva glavna stuba ovog Programa su zapošljavanje, mobilnost radne snage, društvena i kulturna inkluzija, dok će se drugi fokusirati na podsticanje razvoja turizma kulture i prirodnog nasleđa. Dodao bih da smo mi potpuno posvećeni članstvu Srbije i Severne Makdonije u EU i zato pružamo potpunu podršku u realizaciji prekogranične saradnje i ohrabrujem sve zainteresovane strane da iskoriste ovu priliku koju nudi Program i da aktivno učestvuju i doprinesu unapređenju ovog regiona”, istakao je Žiofre.
Na konferenciji je govorila i ministarka za evropske integracije prof. dr Tanja Miščević.
,,Svi zajedno moramo da pogledamo generalno, celinu slike. Od 2001. godine Evropska unija je nama u Srbiji u grantovima dala više od četiri milijarde evra. Najpre smo ulagali u sistem, u državnu upravu, nezavisna regulatorna tela, potom i u infrastrukturne projekte od kojih su najviše koristi imali upravo obični građani. Ovi projekti imaju za cilj promociju evropskih integracija, jer kako i kaže slogan naših kolega iz EU, zajedno smo jači, zajedno možemo da uradimo mnogo više. Ali pre svega, rekla bih da ovi projekti imaju za cilj da pomognu unapređenju socio-ekonomskog razvoja. Na terenu, tamo gde je najpotrebnije”, rekla je Miščević.