Eksperti Saveta Evrope posetili Vranje, razgovaralo se o borbi protiv trgovine ljudima 

VrANJE

U okviru susreta sa delegacijom Grupe eksperata Saveta Evrope za borbu protiv trgovine ljudima (GRETA) Vranju, čuo se podatak da su na području Višeg javnog tužilaštva u periodu od 2017. do 2021. registrovana četiri slučaja trgovine ljudima.  

„Žrtve su uglavnom žene. Imamo pravosnažno osuđujuća lica, a prosečna kaznena politika za izvršioce je po pet godina zatvora“, rekla je viši javni tužilac Danijela Trajković.  

Ona je dodala da u prošloj godini VJT nije imalo evidentirane slučajeve trgovine ljudima, kao i da je ovo tužilašto sastavni deo Lokalne mreže za borbu protiv trgovine ljudima od 2013. godine. 

Članica GRETA Ia Dadunašvili je rekla da je ovo treći krug evolucije koji se sprovodi u Srbiji. 

„Tema posete je prezentovanje delotvornih pravnih lekova za žrtve trgovine ljudima. Misija je razgovor sa predstavnicima vlasti i civilnog društva koji se bore protiv trgovine ljudima, sa ciljem dobijanja uvida u realno stanje. Nakon ovoga biće sastavljen izveštaj koji će biti predstavljen na plenarnoj sednici 15 članica grupe GRETA i upućen Vladi Srbije“, rekla je Dadunašvili. 

U ime lokalne samouprave govorila je članica Gradskog veća za socijalna pitanja i lokalnu samoupravu, Danijela Milosavljević. 

Ona je istakla da ovaj sastanak predstavlja monitoring rada Lokalne mreže za borbu protiv trgovine ljudima. 

„Vranje od 2013. ima veoma aktivnu Lokalnu mrežu za borbu protiv trgovine ljudima. Cilj naše lokalne mreže je, pre svega, prevencija. U tom smislu preduzimaju se aktivnosti i sprovode edukacije, usmerene, pre svega, ka deci i mladima koji su najčešće žrtve trgovine ljudima. Statistike pokazuju da adekvatna prevencija smanjuje broj žrtava trgovine ljudima“, rekla je Milosavljević. 

Prati
Obavesti me o
guest

0 Komentara
Najnoviji
Najstariji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare