LESKOVAC
Osnovna škola „Svetozar Marković“ i udruženje „Konektor“ realizuju projekat „Eko market tekstila“, koji finansira grad Leskovac, preko Fonda za zaštitu životne sredine. U okviru projekta su održane radionice, na kojima su mladi izrađivali predmete od tekstila koji imaju novu upotrebnu vrednost. Održan je i jedinstveni sajam, koji je zamišnjen tako da mladi razmenjuju, odnosno poklanjaju garderobu koju su prerasli, a mogu da uzmu garderobu koju je neko drugi prerastao, kao i da prodaju predmete koje su sami izradili. Na prodaju su se našli i predmeti koje su izrađivali za “Uskršnji bazar”, a novac koji je ovako sakupljen Đački parlament škole koristi za dalje doborotvorne akcije.
Snežana Šaronjić, predsednica Udruženja „Konektor“ kaže da je pojam cirkularne ekonomije relativno kratko u upotrebi u Srbiji, dok se u razvijenim zemljama već uveliko koristi kao primarna proizvodnja, zaokružnim korišćenjem proizvoda koji uključuje obaveznu reciklažu, a ne odbacivanje.
„Edukaciju će dobiti 20-oro mladih iz đačkog parlamenta osnovne škole „Svetozar Marković“ u Leskovcu. Mladi će tokom realizacije projekta dobiti edukaciju o čvrstom otpadu i problemima koje imamo prevelikom i kratkotrajnom upotrebom tekstilnih proizvoda i promovisati produženje roka upotrebe tekstila, poklanjanjem garderobe i reciklažom koja predstavlja osnovu cirkularne ekonomije. S obzirom na činjenice da se za proizvodnju jedne majice upotrebi 2700 litara vode, za proizvodnju farmerki čak 10.000 litara i da se za proizvodnju pamuka koriste velike količine pesticida, dok je prava reciklaža odeće veoma skup proces, razgovaraćemo o tome koja je naša uloga u procesu produžetka korišćenja i reciklaže tekstila i šta sve možemo učiniti da i u Srbiji pokrenemo cirkularnu ekonomiju, koja će biti osnova rada u budućim godinama, kada upravo ove generacije treba da stvaraju novu ekonomiju Srbije. Naučiće šta se sve proizvodi od recikliranog tekstila i kako možemo da doprinesemo. Društvena odgovornost koju razvijamo projektom prvenstveno se ogleda u odgovornom korišćenju odeće, lepoti deljenja i poklanjanja, jer tako pomažemo drugima, produžavamo vek trajanja proizvoda, a time pomažemo i Planeti. Od dela tekstila u prostoru obezbeđenom u projektu, mladi su sa profesionalnim šnajderom izradili nove proizvode od tekstila i njih plasiraju na Eko marketu tekstila, učeći praktično o cirkularnoj ekonomiji i povećavanju vrednosti proizvoda. Realizacija svih projektnih aktivnosti treba da dovede do najvažnijeg cilja, a to je ekološki pristup pri upotrebi bilo kog proizvoda, širenje ekološke svesti o nastanku smeća, reciklaži i kako svako može da doprinese. Sve aktivnosti imaju jak socijalni karakter i oslanjaju se na podsticanje lepote darivanja, što je veliki rezultat u radu sa decom u osnovnom obrazovanju.“