Dva zlata i bronza za učenike iz Pečenjevca na Informatičkoj olimpijadi

LESKOVAC

Aleksandar Mitić i Dimitrije Vujić, učenici osmog razreda osvojili su prvo mesto, a Luka Stojilković iz petog razred treće mesto na Informatičkoj olimpijadi osnovaca (INFOS), održanoj u Boru. Dimitrije i Luka su učenici OŠ „Vuk Karadžić“ iz Pečenjevca, dok je Aleksandar učenik isturenog odelenja ove škole u Razgojni. Njihov nastavnik Srđan Mišić priznaje da ga je ovakav rezultat zaista iznenadio.

Dva zlata i bronza za učenike iz Pečenjevca na Informatičkoj olimpijadi


„Ovo takmičenje postoji već tri godine i na njemu učestvuju svi učenici od petog do osmog razreda, što još više daje značaj uspehu Luke Stojilkovića, đaka petog razreda. Opet, Luki je falio poen ili dva da bude drugi… Sistem takmičenja je bio takav da su oni imali test sa 20 pitanja i pola sata da ga urade. Imali su ponuđene odgovore, ali se dešavalo da imaju pitanje gde je od sedam ponuđenih četiri odgovora tačno i morali su da zaokruže sve tačne odgovore kako bi im se priznalo rešenje. Pri tom su oni imali i pitanja iz oblasti koje uopšte nisu obrađivali, pa su morali da se koriste i logikom i razmišljanjem da bi tačno odgovorili. Konkurencija je bila velika, 111 učenika se takmičilo. Na kraju je njih devet imalo rezultat koji je značio osvajanje zlatne medalje, odnosno titule pobednika. Moram da naglasim da su među tih devet bila i trojica iz privatne specijalizovane osnovne škole u Novom Sadu, škole gde se upisuju samo vunderkindi i školuju ih za naučnike. Mi smo rame uz rame sa takvima.“
Do medalja se uopšte nije stiglo lako. Informatički kabinet koji poseduje škola se susreće sa brojnim problemima. Nastavnik Mišić kaže da istovremeno 20 deteta može da radi na času.


„Međutim, mi imamo dva kompjutera i 20 monitora i tastatura. Tako su u Beogradu zamislili da može da se radi. Inače, ovo je Srbija poručila od Amerikanaca, od IBM-a specijalno za nas. Tom akcijom je bilo obuhvaćeno mnogo škola, pa se gledalo i da se uštedi. Kompjuteri su morali da imaju i malo jaču konfiguraciju da bi mogli sve to da isprate. Uputstvo, da tako kažem, za upotrebu je bilo da na jedan kompjuter bude priključeno 3-5 monitora, a mi imamo deset! Dalje, gro gradiva koji deca prelaze se bazira na internetu. Kako se svi uključe na internet, sve se blokira. Nekad se vrati slika za dva minuta, nekad se ne vrati uopšte. Deca se trude čitavog časa, a na kraju kad treba da pregledam šta su uradili, izgubi se internet i nema ništa od toga. A pri tom mi imamo samo jedan čas nedeljno. Nama fali 3-4 kompjutera i bolji internet. U tome nismo ništa posebno, jer u razgovoru sa kolegama sam saznao da polovina škola u Srbiji ima zadovoljavajući internet, a druga polovina kao i mi kuburi, a neki ga uopšte i nemaju.“
I odlazak na takmičenje nije prošao bez problema. Takmičenje se održavalo u Boru i trajalo je samo jedan dan.
„Na žalost, mi nismo imali neku podršku kao što su imali drugi takmičari, koji su došli dan ranije, prespavali u hotelu i sutradan bili odmorni“ kaže nastavnik Mišić. „Ja sam decu vozio svojim kolima, tamo su stigli malo i umorni, ipak je to višečasovni put… Žao mi je što je takav odnos bio, a evo kako se to vratilo. Umesto da podržimo tu decu, mi kao da ih molimo da oni planiraju da jednog dana pobegnu odavde.“

 

Aleksandar Mitić je odličan đak osmog razreda. Planira da upiše elektrotehničku školu u Nišu. Učestvovao je i na matematičkim olimpijadama u Beogradu prethodne dve godine, kao i takmičenju iz biologije u petom razredu.
„Prošle godine sam takođe trebao da idem na matematičku olimpijadu u Beograd, ali na žalost, direktor nije mogao da obezbedi sredstva za put, pa nisam otišao. Kad odem na takmičenje iz, npr. biologije, onda poboljšam znanje iz tog predmeta, ali pogorša se znanje iz drugih predmeta, jer nemam toliko vremena da spremam te predmete. U suštini, imam znanje za peticu, ali ne i za takmičenje iz tog predmeta. Zbog ovog takmičenja nisam baš najbolje prošao na probnom testu iz matematike, ali sada ću sve da nadoknadim. Na samom takmičenju testovi i zadaci su bili teži nego na prethodnim nivoima takmičenja. Kad sam video rezultate prosto sam bio u šoku, nas dvojica među osvajačima zlatne medalje, a naš drug iz petog razreda na trećem mestu! Mi smo dosta učili, spremali smo se, verovali smo da možemo da osvojimo neku medalju, ali da baš ovako budemo uspešni zaista nismo očekivali.“
Dimitrije Vujić je takođe odličan đak osmog razreda. Planira da upiše srednju stručnu vojnu školu u Beogradu.
„Tu sam već polagao prijemni, prošao sam. Sad treba da me pozovu na psiho-test. Za takmičenje se nešto i nisam spremao mnogo, jer mi je u to vreme bio prijemni za vojnu školu. Nisam se nadao nekom rezultatu, ali mi je pomoglo i što sam na tom takmičenju bio i prošle godine, kada sam bio jedanaesti. Dok smo čekali rezultate ja sam u šali govorio da nema potrebe da gledam rezultate, jer ću da budem prvi.“
Luka Stojilković je odličan đak petog razreda. Bio je i na takmičenju iz srpskog jezika. Kaže da nije bilo lako, da je bilo zaista teških pitanja.

Prati
Obavesti me o
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare