NIŠ
Dečiji brakovi moraju da postanu prošlost i za to se već godinama između ostalih zalaže i Udruženje Romkinja Osvit iz Niša. Oni su potpisali protokol o saradnji sa relevantnim lokalnim organizacijama i ustanovama u Nišu u cilju prevencije dečijih brakova na teritoriji grada Niša.
Dok u porodični zakon ne uđu izmene i dopune koje se tiču sankcionisanja i zabrane maloletničkih brakova, Udruženje Romkinja Osvit iz Niša nastaviće da daje snažnu podršku na suzbijanju ove društvene pojave. Jedan od koraka je i potpisivanje protokola o saradnji sa relevantnim lokalnim organizacijama i ustanovama u Nišu u cilju prevencije dečijih brakova na teritoriji grada Niša.
„Primera radi opština Kostolac koja ima 15.000 stanovnika a 22 procenata Roma i Romkinja, ima 81 procenat zastupljenosti dečijih romdkih brakova.To je poražavajući podatak. Činjenica je da Romska ženska mreža Republike Srbije od januara prošle godine sprovodi projekat Dečiji brak nije romska tradicija sa ciljem da formiramo lokalne mrže podrške sa potpisivanjem protokola o saradnji između lokalnih aktera. Sve te devojčice i dečaci žive na lokalnom nivou i zato je potrebna podrška počev od lokalnih institucija“, kaže Ana Saćipović, predsednica Udruženja Romkinja Osvit.
Jedan od potpisnika protokola je i Osnovna škola „Radoje Domanović“ u Nišu.
„U školi „Radoje Domanović“ imamo učenike iz osetljiv grupa i prepoznali smo da većina njih napušta školovanje i ulazi u prevremni brak.Ovaj problem se rešaa i na ovaj način a ovaj protokol o saradnji nam je odgovor na ove probleme koje imamo“, kazala je Dušica Tričković, direktorica Osnovne škole „Radoje Domanović“.
Udruženja Romkinja Osvit kao predsedavajuća organizacija Romske mreže Republike Srbije nosilac je projekta „Dečiji brak nije romska tradicija“.