LESKOVAC
U prostorijama Regionalne privredne komore za Jablanički i Pčinjski okrug gradonačelniku Goranu Cvetanoviću uručeno je specijalno priznanje za promociju gastronomske baštine juga Srbije, kao i sertifikat leskovačke ljutenice, čije ime je sada zaštićeno i registrovano i kod Svetske organizacije za intelektualnu svojinu u Ženevi.
„Grad Leskovac svim snagama nastoji da pomogne domaćim proizvođačima, kako bi njihovi proizvodi bili prepoznatljivi“ izjavio je ovom prilikom Cvetanović.
„Kvalitetno roštilj meso, izvanredna sprža, najukusniji domaći ajvar i ljutenica u samom su fokusu leskovačke kuhinje. Činjenica da Leskovac ima četiri registrovane oznake geografskog porekla čini nas jedinstvenim u Srbiji. Brendiranjem smo učinili da naši proizvodi steknu reputaciju, u čije stvaranje je uloženo puno sredstava i truda. Međutim, otišli smo korak dalje, jer se uvek trudimo da sopstvene rezultate podignemo na još koji stepenik više, zbog čega su leskovački domaći ajvar i leskovačka ljutenica zaštićeni i međunarodnim žigom, čiji značaj je očigledan, jer će on važiti i van granica naše zemlje i pružaće adekvatnu zaštitu prilikom izvoza ovih proizvoda. Visoka pozicija na mapi gastronomskih centara u Srbiji i regionu karakteristična je za naš grad, a da bi tako i ostalo uveliko je u pripremi i projekat za brendiranje leskovačke mućkalice.“
Direktor Regionalne privredne komore za Jablanički i Pčinjski okrug Goran Jović naglasio je ovom prilikom da je Leskovac, kako u Srbiji, tako i u Ženevi prvi po broju registrovanih brendova.
„Zahvaljujem se gradonačelniku dr Goranu Cvetanoviću i Gradu Leskovcu koji su prepoznali našu aktivnost u zaštiti imena geografskog porekla i što su finansijski pomogli da se ovaj projekat završi do kraja. Nadam se da nećemo da stanemo ovde. To je nešto što će ostati pokolenjima, naziv ostaje leskovački i njime se svi ponosimo. Ovde štitimo gastronomsku baštinu juga Srbije, a mnogo će pomoći i individualnim proizvođačima koji će moći da nadoknade vrednost svojih proizvoda, jer kad je proizvod zaštićen, 40 posto se više koristi i ima bolju prodaju.“
Šefica katedre za organsko-tehnološke nauke na Tehnološkom fakultetu Snežana Ilić Stojanović učestvovala je u realizaciji projekta zaštite imena „leskovačka ljutenica“ kod Svetske organizacije za intelektualnu svojinu u Ženevi. Ona ističe da se jedino pravnom zaštitom može steći bolja reputacija i prepoznatljivost čitavog grada i svih opština u Jablaničkom okrugu.
„Ovo je jedino područje na kome može da se proizvodi leskovačka ljutenica. Onaj ko kupi proizvod leskovačka ljutenica, može da bude siguran da sirovina potiče isključivo iz Jablaničkog okruga, sa kvalitetnih parcela, od sorti paradajza novosadski jabučar i volovsko srce, bez ikakvih pesticida i od ljute paprike, plamena ili džinka, te da se pravi ručno. Ovaj proizvod garantuje izuzetan kvalitet onome ko ga kupi.“
Udruženje „Leskovački ajvar“ steklo je status ovlašćenog korisnika imena porekla leskovačka ljutenica, koji se obnavlja posle tri godine.
IMA LI OVAJ NAS GRADONACELNIK MESTA GDE DA ODLAZE OVE SILNE NAGRADE I DIPLOME.PA DA JE ZIV I TITO BI MU POZAVIDEO