LESKOVAC
Nemačka humanitarna organizacija ASB je do sada sprovela preko 350 humanitarnih akcija u jugoistočnoj Evropi vrednih 175 miliona evra. U tim akcijama je učestvovalo preko 120.000 ljudi kojima su rekonstruisane kuće ili im je pružana neka vrsta socijalne ili finansijske pomoći kako bi započeli svoj privatni biznis. U saradnji sa lokalnom samoupravom grada Leskovca ASB je nedavno sprovela projekat edukacije i prekvalifikacije radno sposobnih pripadnika romske nacionalne manjine i održavanja radionica namenjenih deci za pomoć pri učenju i zdravstvenoj edukaciji. Predstavnici ove organizacije u Leskovcu su uputili javni poziv za učešće u programu za dodelu plastenika pod nazivom „Direktna socio-ekonomska pomoć ugroženim porodicama u lokalnim zajednicama u Srbiji“ koji će se finansirati sredstvima nemačkog Ministarstva spoljnih poslova i grada Leskovca u ukupnoj vrednosti od oko 17.000 evra, sa učešćem grada od 3.000 evra za dodelu 12 plastenika socio-ekonomonski ugroženim porodicama na teritoriji grada. Za ovu vrstu pomoći mogu se prijaviti lica koja imaju prebivalište/boravište na teritoriji Grada Leskovca, a neophodna im je pomoć u cilju poboljšanja uslova života i ispunjavaju propisane uslove i merila za izbor korisnika. Pomoć je jednokratna i bespovratna i u pojedinačnom je iznosu od 1.000 do 1.300 eura, u dinarskoj protivvrednosti.
Gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović naznačio je da će javni poziv biti otvoren 15 dana i da će biti objavljen na sajtu grada Leskovca.
„Pozivam sve zainteresovane građane koji ispunjavaju uslove da se prijave na ovaj javni poziv. Bavljenje poljoprivredom je razvojna šansa našeg kraja i čitave zemlje i zato su ovakvi javni pozivi dobra prilika da još više podstaknemo naše sugrađane da se bave ovom delatnošću. Gordan Velev, direktor organizacije ASB u Srbiji, je kazao da ovo nije ogroman program, ali jeste jedan divan početak saradnje.
„ASB godinama radi sa ljudima na socijalnoj margini. Mi se ne bavimo zapošljavanjem, niti razvojem biznisa, ali istovremeno želimo da tamo gde podržavamo ljude koji su na socijalnoj margini, pokušamo da to bude korak ka izbavljenju iz socijalnog stanja. Otud tu plastenici, jer oni mogu ljudima da pomognu da dođu do dodatnog prihoda, ne ogromnog, ali za ljude koji žele da ulože trud i rad to može da produkuje na godišnjem nivou neki dodatni prihod ili makar hranu za porodicu. Želim da se zahvalim Gradu što ne samo što učestvuje finansijski, nego što ima i znanje da kasnije sa tim ljudima radimo na obukama i da ih usmerimo u koju bi poljoprivrednu kulturu mogli da idu i gde bi mogli da najbolje uspeju sa plastenikom koji ćemo im dodeliti.“
Velev je pojasnio da postoji pravilnik za izbor korisnika je napravljen uz konsultovanje Centra za socijalni rad Leskovca, kao i Gradske uprave Leskovca.
„Postoje dve vrste kriterijuma, socijalna koja se odnosi na godine, bolest, broj članova porodice, na posebnu socijalnu ranjivost, na to da li su roditelji samohrani ili nisu i ekonomski kriterijumi koji se odnose na prihode, na to da li je osoba zaposlena… Mi ćemo pomoći ljudima i oko popunjavanja ove prijave, a onda sledi treći korak, što je poseta na licu mesta kako bi smo videli da li je to tako kao što je u prijavi, ali da li postoje i tehnički uslovi za instaliranje plastenika… Neće biti važno da li je zemlja gde se planira plastenik u vlasništu ili je u zakupu, kao ni to gde živi osoba koja aplicira.“