SRBIJA -NIŠ
Novinar Aleksandar Đokić i novinarka Ganja Nikolić iz Niša dobitnici su godišnje medijske nagrade za toleranciju Poverenice za zaštitu ravnopravnosti u kategoriji onlajn novinarstva.
Aleksandar Đokić nagrađen je prvim mestom za tekst „Sistem socijalne zaštite u Srbiji: Šta se dešava sa decom žrtava femicida”. Đokić je istraživao posledice i odnos sistema prema deci žrtava femicida, a u tekstu su odgovori stručnjakinja o tome kako treba da postupa Centar za socijalni rad u teoriji i praksi.
„Rad na priči je bio intenzivan. Do odgovora nisam došao, jer statistiku nemaju ni Ministarstvo za brigu o porodici i demografiji, ni Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, niti Republički zavod za socijalnu zaštitu. Nedostatak podataka jasno pokazuje da se o deci žrtava femicida niko ne brine”, objašnjava Đokić.
Dodaje da ga je nedostatak podataka podstakao da vrši pritisak na institucije koje treba da rade svoj posao. „Nagrada i prvo mesto u kategoriji onlajn medija/portala samo su još jedan dokaz da sam izabrao temu o kojoj se malo zna i koju je prepoznao žiri na čelu sa kabinetom Poverenice”, kaže Đokić.
Sa njim prvo mesto deli Slađana Grnčarski za tekst „Zauvek deca”, dok je drugu nagradu u kategoriji portala osvojila Dragana Prica Kovačević za tekst „Ućutkane oskudicom: Kako siromaštvo isključuje žene u Srbiji iz demokratskih procesa”.
Ganja Nikolić nagrađena je trećom nagradom za tekst „Bivši osuđenici nakon izlaska iz zatvora prepušteni sami sebi” u kome govori o tome šta se dešava sa licima nakon odslužene kazne.
„Drago mi je što je neko ovu temu prepoznao kao važnu, te što je žiri imao sluha za nju. U toku rada na temi uočila sam da ne postoji sistemsko rešenje, niti konkretna ustanova koja brine o licima nakon odslužene kazne”, kaže Ganja. Dodaje da mnoga lica nakon odsluženja kazne nemaju lična dokumenta, ni smeštaj.
U kategoriji štampanih medija, nagrade su pripale Oliveri Milošević za tekst „Vlasi kolateralna šteta u slučaju ubistva Danke Ilić” i Stefanu Slavkoviću za tekst „Izbor između autentičnosti i bezbednosti, ili zašto je teško biti (mlada) LGBT osoba”. U kategoriji elektronskih medija, treću nagradu dobile su Jovana Uhrin i Tanja Komarica za dokumentarni film o mladiću sa Daunovim sindromom. Drugu nagradu dobila je Tamara Stojanović za prilog „Molbe nema ko da čuje: Roditelji već deset godina mole za zakon o roditelju-negovatelju”, dok je prva nagrada otišla u ruke Amele Bajrović za reportažu „Kad džube i mantija spoje ljude”.
Godišnja medijska nagrada za toleranciju koju dodeljuju Poverenik za zaštitu ravnopravnosri i OEBS dodeljena je deveti put za onlajn, štampane i elektronske medije. Nagrađenima su nagrade uručene na konferenciji u Beogradu u hotelu „Metropol Palas”. (Kraj) GN/MS