U Nišu održana tribina “Zajedno protiv nasilja”

NIŠ

Dvadeset posto nasilja nad ženama odnosi na osobe starije od 60 godina –rečeno je na tribini “Zajedno protiv nasilja prema starijim ženama u porodici” koju je, u okviru projekta “Zajedno protiv nasilja”, organizovao Medijski istraživački centar, MIC, zajedno sa partnerom na projektu, Ženskim razvojnim centrom iz Niša.

Ovaj skup realizuje se tokom aktuelne kampanje “16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama”.

Statistički podaci kazuju  da u Nišu živi 111.862 žena. Od tog broja oko 32 640  je starije od 60 godina, što je skoro trećina ( 29 odsto ) od ukupnog broja.

Cilj tribine je bio da se putem multimedijalnih priloga skrene pažnja javnosti na probleme koje imaju starije žene, a kroz razgovore sa predstavnicima svih nadležnih službi, civilnog sektora i stručnjacima iz oblasti medicine, psihologije, sociologije i prava.

Biljana Ljubisavljević ispred Medijskog istraživačkog centra kazala je na skupu da  “Podaci policije, tužilaštva, Centra za socijalni rad, pokazuju da je oko 20 odsto žrtava porodičnog nasilja starije od 60 ili 65 goidna. Nasilnici su po pravilu njihovi sinovi ili ćerke, a nešto ređe njihovi partneri. Osnovno javno tužilaštvo u Nišu je od 1.juna od kada je stupio na snagu Zakon o sprečavanju porodičnog nasilja imalo čak 650 predmeta porodičnog nasilja, a oko 20 odsto se odnosilo na nasilje na starije osove”. Ona je dodala da je” Cilj ove tribine  da kod građana stvori nultu toleranciju prema porodičnom nasilju, da ohrabrimo žrtve nasilja da se jave i ohrabrimo ih da potraže pomoć nadležnih institucija”.

Saradnici I sagovornici u istraživanju , kako je rekla Biljana Ljubisavljević su stručnjaci iz Centra za socijalni rad, Doma zdravlja, niške policije, Osnovnog javnog tužilaštva i Gerontološkog centra u Nišu.

“Na žalost, u društvu se ovo nasilje primeti tek kada dođe do krajnjeg čina, kada žrtva bude bukvalno žrtva i kada jednostavno nestane njen život”, ističe Valentina Aleksandrović. “Ono što mi sada pokušavamo jeste da se bavimo prevencijom, da taj problem učinimo vidljivim svim zvaničnim akterima u društvu koji bi mogli iz ugla svoje profesije i svoje struke da daju svoj doprinos da se to nasilje predupredi i da se pronađe način da do njega ne dođe. Ne može nasilje nad ženama da bude opravdano ni pod kojim uslovima. Potrebno je učiniti ga vidljivim i preduprediti”, rekla je Valentina Aleksandrović predstavnica Ženskog razvojnog centra iz Niša . Ona je istakla da jenas  nad ženama starije dobi u porastu i izraženo.

Od februara 2012.godine lekari Doma zdravlja prijavili su 109 žena koje su žrtve porodičnog nasilja.

“U okviru Doma zdravlja postoji tim za pomoć ženama sa iskustvom nasilja, a od 2011.godine kada je usvojen poseban protokol Ministarstva zdravlja Republike Srbije mi smo krenuli sa njegovom primenom”, objašnjava dr Lucija Hristov Mitić, specijalista opšte prakse u Domu zdravlja i koordinator tima za pomoć ženama sa iskustvom nasilja. “Žene sa iskustvom nasilja se jave svom izabranom lekaru, on ih pregleda, ustanovi prethodne i novonastale povrede, ili, ako se radi o psihološkom nasilju porazgovara sa pacijentkinjom. Potom se popuni obrazac koji se prilaže zdravstvenom kartonu žene, a ona može, ukoliko je to potrebno njoj ili sudu, može da dobije overenu kopiju”.

Ukoliko je potrebno pacijentkinja se  upućuje na pregled kod hirurga, ili na razgovor sa psihologom ili psihijatrom.

Žene, žrtve porodičnog nasilja, koje smognu dovoljo snage da pokušaju da izažu iz paklenog kruga utočište nalaze u Sigurnoj kući u Nišu. Direktorka Sigurne kuće Sonja Šćekić dodaje da je od samog osnivanja ove ustanove u njoj na smeštaju bilo 10 odsto žena koje su starije od 60 godina i koje su doživele nasilje od svojih nabližih i najmilijih, od svoje dece.

“Ono što je posebno teško je činjenica da stariji ljudi o tome ne žele da pričaju pre svega jer se stide, ali tu je i starh koji osećaju da ne dovedu sebe u još goru situaciju”, kaže Sonja Šćekić. “Moramo što više da radimo na edukaciji i mlađih generacija, pričati sa njima o očekivanjim osoba u poznim godinama. Moja preporuka starijim osobama je da budu što aktivniji u socijalnoj zajednici, da obavezno održavaju kontakte sa svojim rođacima i sa prijateljima jer je to jedan od načina da izbegnu nasilje u porodici”.

Advokat Maja Gluščević je, takođe, uključena u ovaj projekat.

“Kao neko ko radi na odbrani osoba izloženih nasilju mogu samo da potvrdim da je ova pojava jako rasprostranjena u našem društvu, ali smo svi mi dužni da se borimo protvi porodičnog nasilja. Neki od podataka pokazuju da je nakon donošenja Zakona 7.000 mera izrečeno nasilnicima za samo tri do četiri meseca kako je zakon na snazi. To je prevelik broj onih koji prijavljuju nasilje, te stoga smatram da su i tužilaštvo i policija shvatili koliko je važno preventivno postupati u borbi protiv nasilja. Kada se radi o starijim licima, preko 60 godina, jasno je da oni trpe nasilje, ali je veliki broj onih koji to nasilje ne prijavljaju iz straha jer se plaše posledice toga koje će biti teške za njihovu porodicu”.

Maja Gluščević dodaje da  nema podele na žene i muškarce kada su u pitanju starija lica jer jednako nasilje trpe i jedni i drugi. Ona insistira na tome da je najvažnije edukovati žrtve nasilji kome i na koji način mogu da se obrate da dobiju zaštitu, a ako dođe do suda, one imaju besplatnu advokatsku pomoć i to im i Zakon garantuje.

Projekat “Zajedno protiv nasilja” sprovodi se u okviru zajedničkog projekta Ujedinjenih nacija i Vlade Republike Srbije “Integrisani odgovor na nasilje nad ženama i devojčicama u Srbiji II”, koji podržava Vlada Švedske.

Kampanju “16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama” obeležava 1.700 organizacija u preko 100 svetskih država I počela je 25. novembra Međunarodnim danom borbe protiv nasilja nad ženama a završava se 10. decembra Međunarodnim danom ljudskih prava.

 

Prati
Obavesti me o
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare