Stojadinović: Izbor Veljkovića za akademika presedan

LESKOVAC

Gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović održao je sastanak na kome su prisustvovali i Ninoslav Stojadinović, predsednik ogranka SANU u Nišu, profesor doktor Vlada Veljković, dopisni član SANU i dekan Tehnološkog fakulteta u Leskovcu, profesor doktor Ljubiša Nikolić.

Nakon toga održana je i konferenecija za medije na kojoj je Cvetanović rekao da u istoriji dugoj 177 godina, Srpska akademija nauka i umetnosti broji 1468 redovnih, dopisnih, počasnih, inostranih i članova van radnog sastava.

„Među njima je bilo nobelovaca, srpskih i svetskih naučnika, velikana kao što su Nikola Tesla, Mihailo Pupin, Jovan Cvijić, Ivo Andrić, a od nedavno, deo ove akademske elite je i redovni profesor Tehnološkog fakulteta u Leskovcu, Vlada Veljković, naš dragi sugrađanin. Od ukupno 37 dopisnih članova koji ulaze u radni sastav SANU, jedan od članova je iz našeg grada. Na ovaj način gard Leskovac je postao bogatiji za još jednog člana jedine ustanove koja predstavlja republiku Srbiju u međunarodnim udruženjima državnih akademija. Nadamo se da će broj članova iz Leskovca imati pozitivan trend u budućnosti. Obogaćujući pravce delovanja za dobrobit mladih i građana u Leskovcu osnažili smo mudrost i nauku u Leskovcu koja je budućnost ne samo grada, nego i čitave Srbije.“

Predsednik ogranka SANU u Nišu Ninoslav Stojadinović kaže da nije očekivao ovoliku medijsku pažnju.

„Akademija je do sada, moramo priznati, bila elitistička organizacija sa kvalitetnim ljudima, bez regionalnog pristupa, dominantni su bili članovi iz Beograda, možda čak 90%. Nešto ima Novi Sad, 20-ak, pet ih je iz Niša i tri iz Kragujevca. Dakle, samo univerzitetski centri su mogli da dobiju po nekog člana SANU. Zato je ovo što se desilo pozitivan presedan da Grad Leskovac, Univerzitet u Nišu i Tehnološki fakultet u Leskovcu su dobili novog dopisnog člana, profesora Vladu Veljkovića. On je prošao sve u nauci, i matične odbore u ministarstvu, komisije, ima 14 doktoranata, bio je prodekan, dekan, šef laboratorije, ali se do prošle godine niko nije setio da njega malo izanalizira i predloži. Mi smo kao ogranak ovog puta to uradili i na veliku sreću on je jedan od sedam najboljih kandidata po broju glasova i bez problema je prošao, na čemu mu ja čestitam. Inače, Vlada Veljković je najcitiraniji naučnik i profesor Univerziteta u Nišu, najzaslužniji što je ovaj univezitet, a samim tim i Tehnološki fakultet u Leskovcu dospeo na Šangajsku listu, a od jednog domaćeg časopisa je napravio list koji na tzv. SCI listi Tomson-Rojtersa ima faktor uticajnosti od blizu 1, što je malo ljudi u Srbiji uradilo. Leskovac ima potencijale i siguran sam da će u narednom periodu još neko iz Leskovca postati član SANU.“

Prof. dr Vlada Veljković, dopisni član SANU, zahvaljujući na značaju koji je dat ovom događaju, posebno se zahvalio i Ninoslavu Stojadinoviću, jer ga je „našao ispod radara.“

„Zaista, među mnoštvom uspešnih nastavnika na Univerzitetu u Nišu prof. Stojadinović je uočio moje rezultate, izneo ih u javnost i izborio se da ja dobijem ovu počast. Tu su pomogli i članovi ogranka u Nišu na čemu sam im zahvalan, ako i svima koji su potpisali i podržali ovaj predlog. Zahvalnost dugujem i mojim profesorima u staroj Hemijsko-tehnološkoj školi, jer da nije bilo njih ko zna šta bi bilo sa mnom, kao i profesorima na Tehnološko-metalurškom fakultetu u Beogradu, pokojnom Dušanu Simonoviću kod koga sam diplomirao i magistrirao, i naročito mom mentoru Dejanu Skali, kome sam bio prvi doktorant.“

Predsednik ogranka SANU u Nišu Ninoslav Stojadinović ističe da je, među popriličnom boju njegovih doktoranata, najbolji upravo Leskovčanin Danijel Danković.

„On je dobio nagradu za najbolji doktorat u regionu 8 u našem udruženju, a to je Evropa, Afrika i bliski Istok.“

Gradonačelnik Goran Cvetanović najavio je da će se naredne godine iz budžeta Grada Leskovca izdvojiti 500.000 dinara za Ogranak Srpske akademije nauka i umetnosti u Nišu, te da će se ta suma vremenom povećavati.

Akademik Stojadinović obećao je da će Leskovcu biti ponuđen projekat iz oblasti ekonomije i koji će biti oko kadrova, tržišta rada.

„Tu ima vrlo dobrih analiza u Srbiji, naša statistika nije loša i samo treba neke stvari usmeriti. Nije isto obrazovati kadrove za ovaj region, ili za npr. Vojvodinu.“

Kao saradnik na ovom projektu učestvovaće Leskovčanka Milica Ristić, doktorant treće godine Ekonomskog fakulteta u Nišu.

Prati
Obavesti me o
guest

1 Komentar
Najnoviji
Najstariji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare
Симеон П. Кончаревић
Симеон П. Кончаревић
5 godine pre

Ovde se ne zna ko šta besmislenije i nesuvislije priča. U tome prednjači ovaj akademik Stojadinović. Skače sa teme na temu, kao zec sa jedne glavice kupusa na drugu. Nigde tu nema veze jedno sa drugim!