Otvorena izložba „Arheologija Balkana u fokusu“

LESKOVAC

U galeriji leskovačkog Narodnog muzeja otvarena je izložba „Arheologija Balkana u fokusu“. Izložba se realizuje u okviru saradnje Austrijskog kulturnog foruma i Narodnog muzeja u Leskovcu koja traje već pet godina. Barbara Horejš, naučni savetnik Arheološkog instituta Austrije, pojasnila je da ova putujuća postavka izložbe predstavlja rezultate projekta vizuelizacije nepozantog Balkana i koji je finansiran od strane Austrijske akademije nauka i Austrisjkog naučnog fonda. Cilj ove izložbe je da ilustruje trenutne istraživačke projekte Austrijskog arheološkog instituta koji se realizuju na teritoriji Balkana, kao i višestruke i kompleksne naučne i interdisciplinarne rezultate tih projekata. Izložba prestavlja nove arheološke podatke o oko 5.000 godina ljudske prošlosti i smešta ih u jedan širi narativ, kako bi se na što pristupačniji način predstvaili široj javnosti. Fokus izložbe jejdan potpuno novi uvid u ljudsku prošlost počev od prvih poljoprivrednika tokom neolita, odnosno peridoa od pre 8.000 godina, preko zajednica bakarnog doba u dolini Morave i zajednici bronzanog doba u Srbiji i Bosni i Hercegovini. Izložba je već obišla Beograd, Sarajevu i Beč, a nakon Leskovca imaće svoju dalju turneju.“

Barbara Horejš je rekla i da su u Leskovcu po prvi put prikazani novi nalazi sa istraživanja na lokalitetu Svinjarička čuka, a koji nisu prikazani na prethodnim izložbama.

„Izloženi predmeti predstavljaju pojedine aspekte ljudskog života tokom perioda koji je bio presudan tokom razvoja ljudskih zajednica u ranom neolitu. Posetioci mogu videti različite alatke od kojih su neke izrađene od nelokalnih materijala, ukrašene keramičke posude, priveske, nakit i pojedine primerke onovremene umetnosti.“

Vladimir Stevanović, član srpskog dela istraživačkog tima, kaže da na lokalitetu Svinjaričke čuke kod Bojnika arheološka iskopavanja vrše od 2018. godine.

„Ono što je specifično za ovu izložbu je privremena postavka od nekih 60-ak najinteresantnijih predmeta i artefakata. Oni predstavljaju specifične delove života neolitskog čoveka. Sam lokalitet Svinjarička čuka je jedan od najznačajnijih praistorijskih lokaliteta u leskovačkoj kotlini i on svedoči o tragovima naseljavanja od nekih 6.000 godina, pa sve do dolaska Rimljana, sa nekim razmacima u kontinuitetu.“

Stevanović kaže da su predmeti izloženi u četiri tematski podeljene vitrine.

„Imamopredmete koji su sa ljudskim figurinama, od kojih su neke realistične, a neke stilizovane. Imamo vitrinu sa životinjskim figurinama, zatim predmetima namenjenim kultu, pečatima, predmetima od kosti i kamena…“

Izložbu je otvorio ambasador Austrije u Srbiji Kristijan Ebner koji je rekao da saradnja Arheološkog instituta Austrije, Narodnog muzeja u Leskovcu, Arheološkog instituta u Beogradu i Muzeja rudarstva u Boru služi kao primer naučne interdisciplinarne izvrsnosti.

„Rezultati ove saradnje baciće novo svetlo na Balkan i na Evropu i na neolitsko i bronzano doba u Evropi. Austrijska ambasada je oduvek podržavala ovu sjajnu naučnu saradnju Austrije i Srbije, a podržavaće je i u budućnosti. Ovaj projekat šansa i za bilateralnu i regionalnu saradnju u kojoj učestvuju sem pomenutih i institucije iz BiH, kao i mnogi internacionalni eksperti radeći zajedno i dajući rezultate. Ovo je model za bolje razumevanje prošlosti i za buduće izazove kao što su klimatske promene i migracije. Sada, više nego ikada, potrebna nam je nova naučna baza da shvatimo svet i njegove promene. Zato sam veoma srećan što ova izložba sada gostuje u Leskovcu i nadam se da će je posetiti mnogi građani. Drago mi je i da čujem da istraživanja još traju i da ima dosta nepublikovanog materijala koji treba da se prikaže. Nadam se da će to biti tema budućih prezentacija i izložbi.“ (kraj) IS/SM

Prati
Obavesti me o
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare