Obeležen svetski dan borbe protiv zloupotrebe narkotika

LESKOVAC

Obeležavajući 26. jun, svetski dan borbe protiv zloupotrebe i krijumčarenja droge, Odbor za prevenciju bolesti zavisnosti i borbu protiv verskih sekti Skupštine grada Leskovca organizovao je u Svečanoj sali grada dodelu zahvalnica saradnicima i medijima , kao i podelu nagrade finalistima kviza „Igraj za zdravlje, doga, jok bre!!!“ Pretpostavlja se da u Srbiji ima oko 80.000 zavisnika od droge. Iako nema zvaničnih podataka, stručnjaci sve češće tvrde da je oko 60% mladih u kontaktu sa drogama, što ukazuje na značaj i potrebu sprovođenja preventivnih aktivnosti, posebno među mladima.
Predsednica Odbora za prevenciju bolesti zavisnosti i borbu protiv verskih sekti Jelena Mihailović obraćajući se okupljenima rekla je da je jedna od najvećih pošasti današnjeg društva zloupotreba droga.
„To se ne događa negde drugde i nekim drugima, droga je prisutna svuda. Naglo raste broj uživalaca droge, naročito među mladima i srednjoškolcima, pa i najstarijim osnovcima. Uzrast od 12-15 godina je doba visokog rizika za početak uzimanja droga. Kod nas se najčešće koriste lakše droge, a najpopularnija je marihuana. Ali, u poslednje vreme na našem tržištu su sve prisutnije tzv. dizajnerske droge, što ne znači da su to novootkrivene supstance, već su nove na tržištu zloupotrebe. Tu ubrajamo droge pod nazivima „Magični zmaj“, „Mjau mjau“, „Droga za silovanje“… Zloupotreba ovih droga izaziva mnogo veće posledice za ljudski organizam i one mogu ići od amputacije pojednih delova tela do kanibalizma! Može se reći da je stanje zabrinjavajuće i zbog činjenice da mladi često negiraju loš uticaj droga. Iz tih tazloga su veoma važne preventivne aktivnosti, a njih već 13 godina organizuje Odbor za prevenciju bolesti zavisnosti i borbu protiv verskih sekti sa brojnim saradnicima uz finansijsku podršku Grada Leskovca.“
Jelena Mihajlović je dodala i da je u toku izrada priručnika o štetnosti zloupotrebe droga i koji će biti namenjen deci uzrasta od 8-10 godina. Priručnik će biti promovisan na početku školske godine.
Gradonačelnik Goran Cvetanović obraćajući se skupu priznao je da je ponosan na to što je pre 13 godina, kao predstavnik ondašnje opozicije, formirao ovaj odbor.
„Kada vidimo sada koliko lekara, dece, medija, društveno odgovornih kompanije učestvuje u ovome, shvatamo da taj naš rad nije bio uzaludan. Sećam se da sam od inspektora MUP-a, koji su mi davali sugestije, ideje i pričali o problemima, još tada uvideo da je to zlo 21. veka. Na žalost, sve veći broj adolescenata se upušta u konzumiranje ovih supstanci, a da pritom nisu ni svesni posledica i rizika koje tako preuzimaju. Borba sa svim globalnim izazovima, a naročito sa ovim je teška, traži jedan ozbiljan pristup svih društvenih faktora i činjenica. Drago mi je da se mladi sve više edukuju u tom smeru i da svoju edukaciju prenose dalje, ali se usmeravaju i ka sportu i zdravim stilovima života. Poručujem mladim i pametnim ljudima da svoja saznanja o štetnim psihoaktivnim supstancama stalno dele sa svojim vršnjacima, jer je njihov uticaj nemerljiv. Ono što im vi prenesete utiče i na njihov dalji stav. Odboru želim da ima što manje posla, ali i da ima ozbiljan i kolektivan pristup. Aktivnošću svih nas zajedno učinićemo da ovo zlo 21. veka bude što manje u našoj sredini.“
Podsetio je gradonačelnik Cvetanović i na činjenicu da u romskoj populaciji ne postoji nijedan registrovani narkoman, što znači da nije samo potrebno biti na donjem pragu socijalne izdržljivosti, nego je potrebno uključiti sve.
„Zahvalio bih se i medijima, koji šire pozitivne ideje, ali i negativna iskustva narkomana, da ljudi mogu da čuju koliko je to tužan svet gde strada čitava porodica.“

Prati
Obavesti me o
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare